باشگاه خبرنگاران/ به نقل از اينفو بلوم، بيماري‌هايي که منجر به بروز درد در گوش سمت راست مي‌شود بسيار متنوع و گوناگون است. بسياري از مردم در طول عمر خود دستکم يک بار درد در گوش سمت راست خود را تجربه مي‌کنند.

عفونت يکي از اصلي‌ترين دلايل بروز درد در گوش است. علائم بيماري به ميزان زيادي به بخشي از گوش که درگير عفونت شده است بستگي دارد. عفونت در بخش گوش خارجي که به عفونت گوش شناگر نيز معروف است باعث بروز درد در گوش خارجي شده و احتمال دارد با از دست دادن موقت شنوايي همراه باشد.

عفونت در گوش مياني به طور معمول ناشي از سرماخوردگي و يا عفونت در بخش بالايي مجاري تنفسي است و علائمي شبيه به عفونت گوش خارجي دارد. با اين حال، احتمال دارد که بيمار شاهد بروز سرگيجه باشد. در اين موارد مراجعه به پزشک ضروري است.

تروما نيز مي‌تواند يکي از موارد بروز درد در سمت گوش راست باشد. به طور معمول عواملي که باعث تروما مي‌شود شامل صداي بلند، ضربه به گوش (مثلا در يک فعاليت ورزشي) يا تصادف است. از دست دادن حس شنوايي و درد گوش از عمده‌ترين علائم تروما محسوب مي‌شود.

درد‌هاي ناشي از تروما و عفونت در بيشتر موارد بدون مراجعه به پزشک قابل درمان است. در صورتي که فرد از درد شديد رنج مي‌برد آنتي بيوتيک و مسکن براي وي تجويز مي‌شود. توصيه مي‌شود همواره پس از مشاهده درد گوش شديد به پزشک مراجعه کنيد، زيرا گوش داراي يک مکانيسم حساس است و خطر آسيب دائمي به شنوايي هميشه وجود دارد.

اصلي‌ترين دلايل بروز درد در سمت راست گوش/ منتشر نشود

از عوامل کمتر رايج بروز درد در گوش مي‌توان به سرطان و رشد تومور در نزديکي گوش اشاره کرد؛ همچنين اين درد مي‌تواند ناشي از بيماري‌هاي بخش‌هاي ديگر بوده و از آنجا گوش را درگير کند. بيماري‌هاي مرتبط با فک، سر و زبان مي‌تواند گوش را درگير کند. براي مثال التهاب اعصاب صورت مي‌تواند باعث گسترش درد در اين ناحيه شود.

براي جلوگيري از ابتلا به درد گوش توصيه مي‌شود بهداشت گوش را رعايت کنيد، از وارد کردن اشياء تيز يا استفاده از هر گونه قطره بدون تجويز پزشک اجتناب کرده و در زمان شنا کردن از گوشبند بهره بگيريد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar