خراسان/با در پيش بودن فصل پاييز و موج واکسيناسيون کرونا اين سوال پيش مي آيد که واکسن آنفلوآنزا را در چه شرايطي تزريق کنيم؟
 
با نزديک شدن به فصل پاييز و لزوم تزريق واکسن آنفلوآنزا به ويژه براي بيماران خاص  سوالي که پيش مي آيد اين است که آيا واکسن آنفلوآنزا را در اولويت قرار دهيم  يا واکسن کرونا يا مي توان هر دو را تزريق کرد يا اين که بايد از تزريق يکي از آن ها صرف نظر کرد؟ ادامه مطلب را مطالعه کنيد:

  احتمال شيوع آنفلوآنزا تهديد جدي است
از آن جا که احتمال ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا همزمان با هم وجود دارد و هر دو بيماري براي افراد با سيستم ايمني ضعيف مي تواند مرگبار باشد، داشتن اطلاعات بيشتر درباره واکسن اين دو بيماري ضروري است به همين  دليل دکتر « پيام طبرسي»، رئيس بخش عفوني بيمارستان مسيح دانشوري با بيان اين که هيچ محدوديتي براي تزريق واکسن آنفلوآنزا پس از تزريق واکسن کرونا وجود ندارد، به خبرنگار زندگي سلام مي افزايد: «با توجه به اين که به فصل سرما نزديک مي‌‌شويم، يا به عبارتي به فصل شيوع آنفلوآنزاي همه گير و با توجه به برداشته شدن محدوديت‌ها و واکسيناسيون عليه کرونا ممکن است شاهد شيوع  بيماري آنفلوآنزا باشيم و بايد تمهيدات لازم را در اين زمينه به عمل بياوريم زيرا سال گذشته به اين دليل که رعايت‌ نکات بهداشتي بيشتر بود، آنفلوآنزا چندان شايع نشد.»
   چه کساني در اولويت دريافت واکسن آنفلوآنزا هستند؟
 وي تصريح مي کند: « کارکنان بخش بهداشت و درمان، افراد بالاي 65 سال و کساني که دچار بيماري  هاي زمينه اي، قلبي، کليوي، سرطاني، اختلالات کبدي و ايدز و ... هستند، بايد قبل از شروع فصل پاييز و تقريبا اواخر شهريور واکسن آنفلوآنزا را تزريق کنند. در همين  خصوص واردات  واکسن آنفلوآنزا انجام شده است.»
   اولويت با زدن کدام واکسن است؟
تزريق همزمان يا نزديک به هم دو يا چند واکسن، برخي مواقع مي‌تواند منجر به درجه بالاتري از عوارض جانبي خفيف تا متوسط شود و بيمار بايد مطلع باشد که احتمال افزايش عوارض جانبي مشترک وجود خواهد داشت. اين که تزريق واکسن کرونا اولويت دارد يا واکسن آنفلوآنزا،  سوالي است که  اين متخصص عفوني به آن چنين پاسخ مي دهد :
«معمولا براي تزريق واکسن آنفلوآنزا محدوديت خاصي وجود ندارد و مي توان آن را همزمان با واکسن کرونا تزريق کرد اما از آن جا که  واکسن آنفلوآنزا عوارضي مانند تب و  ... به همراه دارد و بيماران خاص سيستم ايمني ضعيفي دارند‌‌‌ بهتر است يک فاصله دو هفته ‌اي بين تزريق واکسن آنفلوآنزا و کرونا گذاشت و فرقي نمي‌کند که کدام واکسن اول  تزريق شود .»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar