ايرنا/در حالي که مردم در سراسر جهان با تغيير سبک زندگي، معضلي به نام چاقي را تجربه مي کنند، تصور بيشتر آنها اين است که اتخاذ يک رژيم غذايي فقير و سبک زندگي بي حرکت، منجر به افزايش وزن در آنها شده است.

هنوز براي خيلي از افراد اين نکته روشن نيست که بين ابتلا به چاقي و عادات غلط خواب، ارتباط بسيار تنگاتنگي وجود دارد.
در اينجا ۷ اشتباه حين خواب که منجر به افزايش وزن مي شوند، بيشتر معرفي شده اند:
دير غذا خوردن: مصرف مواد غذايي چند دقيقه قبل از خواب و در اواخر شب، منجر به افزايش سطح انسولين مي شود. اين روند خود کاهش توليد هورمون ملاتونين را به دنبال دارد و منجر به کاهش کيفيت خواب شبانه مي شود. براي جلوگيري از بروز اين مشکل، توصيه اين است که مواد غذايي ۳ ساعت قبل از زمان خواب مصرف شوند.
قرارگيري در معرض نور شبانه: اين وضعيت علاوه بر اين که با انتشار و توليد ملاتونين تداخل دارد، باعث افزايش توليد هورمون کورتيزول نيز مي شود. هورمون کورتيزول که مرتبط با استرس است، خود عاملي براي افزايش وزن شناخته شده و بيشتر منجر به افزايش چاقي شکمي مي شود. خاموش کردن دستگاه هاي ديجيتال در هنگام شب و تاريک نگه داشتن اتاق خواب براي بهبود کيفيت خواب شبانه توصيه مي شود.
نوشيدن الکل در اواخر شب: متخصصان مي گويند افرادي که الکل مصرف مي کنند حتي با وجود ورزش کردن و رژيم گرفتن باز هم نمي توانند وزن خود را کاهش دهند چون اين نوشيدني پرکالري موجب افزايش چاقي شکمي مي شود. متخصصان تغذيه تاکيد کردند از آنجا که کالري هاي مايع نمي توانند احساس سيري ايجاد کنند، فرد به مصرف زيادتر آنها تمايل پيدا مي کند و همين امر موجب افزايش وزن بيشتر مي شود. پيش از اين پژوهشگران متوجه شده بودند که اعتياد به الکل همان نقاطي از مغز را تحريک مي‌ کند که در مصرف افراطي نقش دارند و بنابراين اين احتمال وجود دارد که اعتياد به چنين موادي گرايش به پرخوري را براي فرد افزايش مي ‌دهد و خطر چاقي را در پي دارد.
ورزش شبانه: درست است که سبک زندگي بي حرکت خود عاملي براي ابتلا به چاقي محسوب مي شود، ورزش بيش از حد در هنگام شب نيز خود عاملي براي افزايش دماي بدن و سرکوب آزادي ملاتونين است. ورزش شبانه همچنين مي تواند منجر به انتشار بيش از حد دوپامين و کورتيزول شود و مشکلات خواب را ايجاد کند. از انجام ورزش هاي سنگين ۳ ساعت قبل از خواب بايد اجتناب کرد.
وب گردي در اواخر شب: اين وضعيت نيز مي تواند با تحريک کورتيزول و دوپامين منجر به تداخل با خواب شبانه شود. محققان به همه افراد توصيه مي کنند پيش از خواب مانيتورهايشان را خاموش کنند. نور آبي مانيتورها مغز شما را که براي خواب آماده مي شود دچار اختلال کرده و خوابيدن را سخت مي کند. دقيقا به همين دليل است که خواندن کتاب هاي کاغذي قبل از خواب توصيه مي شود. فعاليتي که بايد جايگزين استفاده از تکنولوژي حين خواب کنيد.
اتاق خواب گرم: اگر مي خواهيد راحت تر بخوابيد، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پايين بياوريد حتي اگر فرد سرمايي هستيد. طبق تحقيقات جديد انسيتوي بين المللي سلامت وقتي در اتاق سر بخوابيد بدن شما کالري بيشتري مي سوزاند و اين براي سلامت تان مفيد است.
ساعات خواب نامنظم: شايد بهانه آدم هاي ناموفق براي بد خوابيدن نداشتن زمان کافي براي خواب باشد در حاليکه آنها اولويت هاي خود را اشتباه انتخاب کرده اند. خواب کافي براي سلامت شما يک امر ضروريست. تحقيقات متعدد ارتباط قوي بين مشکلات سلامت و فقر خواب پيدا کرده اند. طبق يکي از گزارش هاي منتشر شده رويترز، مرداني که به مقدار کافي نمي خوابند بيشتر در معرض ابتلا به ديابت و چاقي قرار دارند.

منبع: naturalnews

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar