خراسان/ در سلول درمانی در واقع  از تزریق سلول‌های فراوری شده در خارج از بدن برای ترمیم بافت یا اعضای بدن بیمار استفاده می‌شود. 
قدیمی ترین نوع درمان های سلول در ایران پیوند سلول های بنیادی خون ساز در حیطه بیماری های هماتولوژی و انکولوژی است.
   بیماری های سیستم اسکلتی
سلول درمانی به درمان بیماری های سیستم اسکلتی کمک می کند. شکستگی های جوش نخورده جزو بیماری های سیستم اسکلتی هستند که سلول درمانی امید درمان را در این بیماران افزایش داده است.
  بیماری های پوستی
«ویتیلیگو» یکی از بیماری های پوستی در دنیاست که نرخ شیوع آن در دنیا بین 1 تا 2 درصد است. مطالعات نشان داده است که حدود 10 درصد افراد مبتلا به بیماری حائز شرایط سلول درمانی هستند.
  بیماری های قلبی
مطالعات پیش بالینی و بالینی بسیاری طی15 سال گذشته انجام شده است که به بررسی توانایی های مختلف سلول های بنیادی از جمله ســلول های بنیادی مشتق از عضله، مغز اســتخوان، چربی و قلب در بهبود عملکرد قلب، کاهش تغییر شکل بطن و بازسازی آن در انواع نارسایی قلبی پرداخته و نتایج امیدوار کننده ای را نشان داده است. 
   بیماری های چشمی
سوختگی قرنیه  یکی از بیماری های چشمی است که می تواند ناشی از عوامل فیزیکی یا شیمیایی باشد. هم اکنون سوختگی های شیمیایی قرنیه تحت درمان با پیوند قرنیه قرار می گیرند.
  ایمنی درمانی سلولی سرطان
میزان بروز ســرطان در نقاط مختلف جهان رو به افزایش اســت. دانشــمندان معتقدند که این موضوع به تبع رشد جمعیت، گسترش رفتارهای مسبب سرطان نظیر بی تحرکی، استفاده از غذاهای پرکالری و فراوری شده، سیگار کشیدن و همچنین افزایش آلودگی های محیطی رخ داده اســت.
  بیماری های مغز و اعصاب
ام اس، فلج مغزی از بیماری های مغز و اعصاب است که سلول درمانی به درمان آن ها کمک می کند.فلج مغزی از دســته بیماری های ناتوان کننده مزمن سیستم حرکتی در کودکان است. سلول های بنیادی پیش ساز به دست آمده از خون بند ناف برای درمان بیماری ها و آسیب های گوناگون مغزی امیدوار کننده هستند.
  بیماری های گوارشی
افراد بسیاری از بیماری های گوارشی مانند سیروز کبدی و بیماری التهابی روده رنج می برند. سلول های بنیادی در این حوزه ورود کرده است و محققان به دنبال راهکارهایی برای درمان این بیماری ها هستند.
  بیماری های سیستم کلیوی و مجاری ادراری
بی اختیاری ادراری استرسی و نارسایی کلیوی دو بیماری هستند که استفاده از سلول های بنیادی به خصوص سلول های بنیادی مزانشیمی تا اندازه ای می تواند پیشرفت بیماری را متوقف و به بهبود علایم در بیماران کمک کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar