بهداشت نیوز/یک پژوهشگر حوزه سلامت درباره تأثیر شگرف یوگا در کاهش علائم آزاردهنده یائسگی زنان توضیحاتی ارائه کرد.
میشا تیموری با بیان اینکه یائسگی یک روند بیولوژیک طبیعی بدن و به معنای ختم دوران قاعدگی و باروری است، به مناسبت روز جهانی یائسگی اظهار داشت: آمادگی برای ورود به این فصل زندگی، بسیار اهمیت دارد و مراقبت‌های بیش از دوران یائسگی می‌تواند تا حد بسیاری از عوارض آزاردهنده و نگران کننده آن بکاهد.

وی ادامه داد: دوره یائسگی در بانوان، عوارضی را به همراه دارد که در مجموع اثرات منفی بر روی کیفیت زندگی بسیاری از زنان می‌گذارد؛ برخی نشانه‌ها و علایم مرتبط با یائسگی عبارتند از تغییرات خلق و خو، تغییرات احساسی، افسردگی، اختلال خواب، گرگرفتگی و تعریق شبانه، خشکی پوست و مو، کاهش میل جنسی، درد در مفاصل، پوکی استخوان.

تیموری افزود: یکی از راه‌های کنترل آثار و عوارض یائسگی، انجام تمرینات یوگاست. نتایج تحقیق دانشمندان و محققان نشان داده است تمرینات مداوم یونا قبل و بعد از دوران یائسگی، منجر به کاهش چشمگیری در عوارض یائسگی شامل گرگرفتگی، عرق کردن شبانه و اختلالات خواب و عوارض دیگری چون پوکی استخوان و افزایش سطح هورمون استروژن در خانم‌ها می‌شود.

این پژوهشگر و مربی یوگا تصریح کرد: محققان با بررسی تأثیر یوگا و نرمش‌های کششی ساده روی 120 زن یائسه 60 تا 55 ساله دریافتند یوگا می‌تواند هم به لحاظ فیزیکی و هم ادراکی به زنان یائسه کمک کند. در این تحقیق، زنان علاوه بر انجام حرکات و تمرینات یوگا، تحت آموزش تئوری یوگا برای مدیریت استرس قرار گرفتند. پس از هشت هفته تمرین و آموزش، کاهش چشمگیری در عوارض یائسگی شامل گرگرفتگی، عرق‌کردن شبانه و اختلالات خواب مشاهده شد. دانشمندانی که این مطالعه را انجام داده‌اند، معتقدند تمرینات یوگا و اصلاح نحوه تنفس و هماهنگ‌سازی تنفس با حرکات بدن، نه تنها بر فعالیت فیزیکی، بلکه بر بهبود عملکردهای ادراکی زنان یائسه تأثیرات درمانی فوق‌العاده‌ای دارد.

وی با اشاره به اینکه استروژن‌ها در زنان سالم موجب رشد و تکامل اندام جنسی می‌شود که ترشح این هورمون پس از یائسگی، به سرعت کاهش می‌یابد، خاطرنشان کرد: در تحقیقی، دو نفر زن یائسه، به مدت چهار ماه، هفته‌ای 2 جلسه یک ساعته یوگا تمرین کردند، این تحقیق با هدف تاثیر یوگا بر سطح هورمون استرادیول که یک استروژن است و همچنین بهبود کیفیت زندگی انجام پذیرفت. بررسی قبل و بعد از این آزمایش ، افزایش ترشح هورمون استروژن و بهبود کیفیت زندگی را در این زنها نشان داد.

وی با بیان اینکه کاهش تراکم استخوان و در نهایت پوکی استخوان به دلیل از دست دادن مواد معدنی و کلسیم و کاهش سطح استروژن و پروژسترون که از محافظان استخوان هستند، یکی از شایعترین علایم یائسگی است که با داروهای مکمل هم درمان نمی‌شود، گفت: بر اساس اعلام بنیاد ملی پوکی استخوان آمریکا، زنان طی پنج تا هفت سال بعد از یائسگی، تا حدود 20 درصد از حجم استخوان‌شان را از دست می‌دهند. با اینکه پزشکان معتقدند توانایی استخوان‌سازی جدید در زنان بعد از ورود به یائسگی اساساً پایان می‌یابد، یوگا می‌تواند پوکی استخوان و کاهش تراکم آن را تا حدود زیادی متوقف کند. تحقیقات متعددی نشان میدهد تمرینات یوگا به دلیل فشار و تحریک استخوانها، نه تنها روند کاهش تراکم استخوان را کم می‌کند، بلکه در صورت تداوم تمرین منجر به افزایش سطح کلسیم و تراکم استخوانها می‌شود.

تیموری ادامه داد: مطالعه‌ای بر تعداد 29 خانم 56 تا 72 ساله در مشهد که به مدت 8 هفته، هفته‌ای سه جلسه 3 ساعته تمرین "هاتایوگا" انجام دادند نشان داد یوگا بر بهبود استقامت و قدرت عضلانی عضلات در اندام تحتانی تاثیر بالایی دارد. مطالعه حاکی از آن است که یوگا با افزایش کارایی سیستم حرکتی و عصبی و تقویت سازوکار گیرنده‌های عمقی عضلات و مفاصل بر تعادل زنان اثر داشته و بـه کـاهش خطر زمین خوردن در زنان سالمند منجر شده است. تحقیق دیگری  نیز تاثیر هاتا یوگا را بر تقویت استخوان پس از یائسگی تایید کرد.

این مربی یوگا از انجمن فدراسیون ورزش‌های همگانی تصریح کرد: خانم‌هایی که دوران یائسگی خود را می‌گذرانند تنها پس از حدود سه ماه فعالیت ورزشی یوگا بهبود قابل توجهی در بی‌خوابی را تجریه می‌کنند. نتایج یک پژوهش روی 269 زن یائسه نشان داد که فعالیت ورزشی با شدت متوسط باعث بهبود معنادار کیفیت خواب و نیز افسردگی در میان این خانم‌ها شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar