فرادید/افسردگی و ناهنجاری‌های ذهنی، از عوارض شایع حرونا در سراسر جهان است. اختلالات روحی ایجاد شده به دلیل کرونا، در زنان بیشتر از مردان، و در جوانان بیشتر از افراد مسن است 

کرونا همین ویروس خطرناکی که تاکنون میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده، هنوز متوقف نشده است. ناگزیر، همانطور که این مطالعه جدید از دانشگاه کوئینزلند نشان داده است، ابتلا به بیماری کرونا باعث افزایش میزان اختلالات افسردگی و اضطراب می‌شود.

 دانشمندان تاثیرات کرونا و تلاش‌های مربوطه برای مهار آن در ۲۰۴ کشور مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها می‌خواستند ببینند که چگونه این بیماری همه گیر به مشکلات سلامت روان منجر می‌شود تا دریابند چه گروهی از افراد بیشتر از همه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

این اولین مطالعه در جهان است که میزان و شدت اختلالات عمده افسردگی و اضطرابی را بر اساس سن، جنس و مکان تعیین می‌کند. متاسفانه یافته‌ها کاملاً نگران کننده است.


محققان تخمین می‌زنند موارد اختلال افسردگی جدی تا ۲۸ درصد افزایش یافته است، در حالی که اختلالات اضطرابی ۲۶ درصد افزایش یافته است.

با کمال تعجب، دانشمندان کشف کردند کشور‌هایی که کووید ۱۹ بیشترین آسیب را در آن‌ها وارد کرده است، بیشترین افزایش را در تضعیف شرایط بهداشت روانی داشته‌اند. محققان همچنین دریافتند که زنان بیشتر از مردان و افراد جوانتر بیشتر از افراد مسن تحت تأثیر این اختلالات قرار می‌گیرند.

بدتر شدن وضعیت سلامت روانی می‌تواند با اقدامات کنترل کووید ۱۹ مانند قرنطینه و تعطیلی مدارس مرتبط باشد، که ممکن است ارتباطی با زندگی اجتماعی آسیب دیده و تنهایی داشته باشد. مردم همچنین بیشتر نگران آینده، شغل و دسترسی به غذا بودند.

ما انسان‌ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستیم و بودن در کنار سایر افراد برای سلامت روان ما ضروری است. تعطیلی مدارس جوانان را مجبور کرد در خانه و به دور از همسالان خود بمانند و از آنجا که خانواده‌ها به طور سنتی توسط زنان اداره می‌شوند، زنان پیامد‌های سنگینی نیز متحمل می‌شوند.


دکتر دامیان سانتوماورو، نویسنده اصلی این مطالعه، می‌گوید: «خدمات حمایتی باید با ارتقاء بهداشت روانی، عوامل موثر بر سلامت روانی ضعیفی که در اثر همه گیری کرونا بدتر شده و درمان افرادی که دچار اختلال روانی هستند، افزایش یابد. حتی قبل از همه گیری، سیستم‌های مراقبت از سلامت روان در اکثر کشور‌ها در طول تاریخ، با کمبود منابع و سازماندهی در ارائه خدمات روبرو بودند، بنابراین رسیدگی به تقاضا‌های مازاد برای خدمات بهداشت روانی که به دلیل بیماری کرونا ایجاد شده، چالش برانگیز خواهد بود.»

اگر می‌خواهیم از پیامد‌های طولانی مدت این بیماری همه گیر اجتناب کنیم، باید به عواملی مانند سلامت روان افراد توجه کنیم. این یکی از مواردی است که اگر به اندازه کافی مراقب نباشید، به شما آسیب جدی می‌رساند. ما قطعاً نمی‌خواهیم بعد از خروج از دوران کرونا، غمگین، مضطرب و افسرده باشیم.

منبع: Technology

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar