سیناپرس/ یک متخصص زنان، زایمان و نازایی در همدان گفت: نوشابه های گازدر به دلیل داشتن اسید کربنیک سرعت تخریب استخوان را افزایش داده و پوکی استخوان را به دنبال دارند.
دکتر مرضیه سنوئی فریمانی اظهار کرد: بهتر است به جای نوشابه از دوغ که حاوی کلسیم است استفاده شود ، چرا که نوشابه های گازدار حاوی اسید کربنیک بوده و این ترکیب سرعت تخریب استخوان را افزایش می دهد در حالیکه مصرف کلسیم سرعت تخریب استخوان را کُند می کند.
وی افزود: بهترین راه پیشگیری از پوکی استخوان در سنین کودکی، نوجوانی و در نهایت جوانی است که باید از مکمل های کلسیم برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن استفاده کرد.
 فریمانی ادامه داد:  مصرف لبنیات به تنهایی برای تامین کلسیم مورد نیاز استخوان ها کافی نیست و افراد باید از مکمل های حاوی کلسیم و سایر عناصر که جذب کلسیم را سرعت می بخشند استفاده کنند.
این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه یائسگی در خانم ها شدیدتر از آقایان اتفاق می افتد، تصریح کرد: زنان به علت تغییرات هورمونی شدیدتر نسبت به آقایان در سنین یائسگی با پوکی استخوان بیشتر در گیر هستند.
وی با بیان اینکه انسان در سنین یائسگی چه زن باشد و چه مرد باشد تغییرات هورمونی داشته و با کاهش تولید هورمون های جنسی در معرض تخریب استخوان قرار می گیرند که به علت تغییرات هورمونی شدیدتر در خانم ها سرعت تخریب استخوان در خانمها بیشتر است.
 فریمانی با بیان اینکه خانمهایی که با یائسگی زودرس مواجه می شوند، گفت: افرادی که دچار یائسگی زودرس می شوند، سرعت تخریب استخوان در آنها شدیدتر است، بنابراین بهترین ر اه پیشگیری از پوکی استخوان از سنین نوجوانی و جوانی است.
وی با اشاره به اینکه هر فرد از سن 35 تا 40 سالگی سالانه نیم درصد تخریب استخوانی دارد، خاطرنشان کرد: بعد از طی کردن سنین 40 سالگی به بعد تخریب استخوان سرعت می یابد و این رقم دو برابر می شود، بنابراین توصیه می شود افراد در سنین جوانی به فکر پیشگیری باشند.
این متخصص با بیان اینکه پوکی استخوان بیماری خاموش بوده و زمانی فرد با آن ومواجه می شود که به پوکی استخوان دچار شده، تصریح کرد: اولین علائم پوکی استخوان آخرین علائم آن محسوب می شود چرا که این بیماری خاموش بوده و فرد به شکستگی استخوان مواجه می شود.
وی گفت: برخی افراد مسن با قوز و کوتاهی قد مواجه می شوند و این افراد به علت پوکی استخوان به این بیماری دچار شده اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar