نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سلامت

علل و دلایل اصلی خشکی صبحگاهی زانو

منبع
نمناک
بروزرسانی
علل و دلایل اصلی خشکی صبحگاهی زانو

نمناک/بالا رفتن سن، تشک نامناسب و قدیمی و استراحت بی کیفیت هنگام شب باعث می شود تا وقتی که از خواب بیدار می شوید با درد و خشکی زانو مواجه باشید که معمولاً این احساس هنگام صبح بیشتر است ؛ اما اگر این اتفاق خیلی برایتان رخ می دهد، ممکن است علامت یک مشکل پزشکی باشد، مشکلی که در مطلب " ساده ترین ورزش برای درمان خشکی صبحگاهی زانو "درمان خانگی آن را گفتیم.

 
خشکی صبحگاهی زانو علامت انواع مختلفی از آرتریت ها از جمله آرتروز است که رایج ترین نوع آن در بین افراد سن بالا محسوب می شود . همچنین علامت هشدار دهنده از انواع التهابی آرتروز مانند موارد عنوان شده در این بخش از بهداشت و سلامت است که شامل:

• روماتیسم مفصلی

• ‏ آرتریت پسوریاتیک
• روماتیسم ستون فقرات

ارتباط خشکی صبحگاهی زانو با آرتروز و آرتریت التهابی
کاملا طبیعی است که آرتروز می تواند عاملی برای خشکی زانو هنگام صبح باشد . بالا رفتن سن باعث می شود که غضروف های داخل مفصل خشک شوند. مفصل ها دیگر به اندازه کافی مایعات نرم کننده داخل خودشان ندارند و در نتیجه سطحی از خشکی و سفتی به وجود می آید و هنگامی که شما تا چند ساعت فعالیت نداشته باشید، این ماده شبیه ژلاتین سفت می شود اما در سه مورد دیگر التهاب است که باعث تحریک خشکی زانو هنگام صبح خواهد شد .


تفاوت خشکی صبحگاهی زانو در آرتروز و آرتریت التهابی
بزرگترین تفاوت بین خشکی صبحگاهی در افراد مبتلا به آرتروز و آن هایی که آرتریت های التهابی دارند، مدت زمان آن ها است. افرادی که آرتروز دارند، خشکی زانوی شان چند دقیقه طول می کشد و بعد از اینکه حرکت کنند؛ بهبود پیدا می کند اما در آرتریت های التهابی ممکن است یک ساعت یا بیشتر به طول بیانجامد . خشکی صبحگاهی رایج ترین علامت روماتیسم ستون فقرات است که اساساً روی ستون فقرات، لگن و زانو تاثیر می گذارد.

افرادی که مبتلا به روماتیسم ستون فقرات هستند ، معمولاً سفتی و خشکی در قسمت پایین کمر و گردن را احساس می کنند . در مورد روماتیسم مفصلی و آرتریت پسوریاتیک، هنگامی که فرد استراحت طولانی یعنی مثلاً هشت ساعت خواب داشته باشد این خشکی بدتر می شود اما معمولاً با دوش آب گرم و یک ورزش سبک بهبود پیدا خواهد کرد .

دیگر علل خشکی صبحگاهی زانو
دیگر وضعیت ها که عاملی برای خشکی زانو هنگام صبح هستند ، شامل موارد زیر است:

• بیماری تیروئید
• کمبود ویتامین دی
• فیبرومیالژیا
• چاقی

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر صبح ها با خشکی و سوزش بیدار می شوید و این موضوع بیش از سه روز متوالی ادامه پیدا می کند، حتما به پزشک مراجعه کنید. او مفصل ها را چک می کند، وضعیت خونی را بررسی می کند و مایع داخل مفصلی را برای التهابات می سنجد و در نتیجه به شما کمک می کند تا علت خشکی را بفهمید و با توجه به شرایط متوجه شوید که چگونه باید آن را درمان کنید.

اگر آرتروز دارید ممکن است برای شما دارو های بدون نسخه به عنوان مسکن تجویز شود.

اگر آرتریت های مفصلی دارید، احتمالاً پزشک دارو های ضد التهابی تجویز می کند. البته طبقه بندی دارو ها برای افراد مختلف و کاهش درد و و خستگی متفاوت است .

 
راه حل پیشنهادی پزشک
علت هر چه که باشد ، معمولاً پزشک راهکار های زیر را نیز توصیه می کند:

• ورزش های ملایم مانند یوگا
• تغییرات در سبک زندگی مانند کاهش وزن و یا کاهش استرس فیزیکال تراپی

هیچ کس نمی خواهد که هنگام صبح با خشکی، سفتی و سوزش از خواب بیدار شود . متوجه شدن علت این موضوع و پیگیری درمان به شما کمک می کند تا راحت تر از خواب بیدار شوید و روز خود را شروع کنید .

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره