سیناپرس/ مغز مهمترین عضو بدن محسوب می شود که وظیفه کنترل تمام اعضای دیگر را بر عهده دارد. سکته ‌های مغزی براثر بسته شدن یک شریان مغزی با یک لخته خون، آمبولی مغزی و خون‌ ریزی مغزی ایجاد می ‌شوند.
سکته مغزی را می توان اصلی ترین عامل تهدید کننده مغز دانست که می تواند منجر به فلج شدن یا مرگ قربانی شود. این عارضه به دلایل مختلفی مانند آمبولی یا پارگی رگ های مغز رخ می دهد. آمبولی مغزی معمولا وقتی رخ می‌ دهد که تکه ‌ای از یک لخته خون از جای دیگر بدن مانند قلب یا رگ اصلی گردن از طریق جریان خون به یکی از شریان‌ های خون رسان مغز رسیده و در آنجا گیر کند. خون‌ ریزی مغزی براثر پاره شدن یکی از شریان‌ه ای مغز ایجاد می‌ شود که در این صورت خون ‌روی بافت‌ های اطراف آن می ‌ریزد.
متخصصان؛ کم ‌تحرکی، مصرف بی‌ رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و درمجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته ‌های مغزی می ‌دانند.

علائم سکته مغزی
معمولاً قبل از بروز سکته مغزی علائم هشداردهنده‌ ای وجود ندارد یا اینکه این علائم بسیار جزئی هستند. در بسیاری از افراد علائم سکته مغزی به‌ سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه پیش از وقوع سکته ظاهر می‌ شوند.به گزارش سیناپرس، علائم هر سکته مغزی بستگی به بخشی از مغز دارد که دچار صدمه شده است. اگر سکته مغزی شدید باشد، ممکن است بخش‌ های کنترل تنفس و فشارخون در مغز صدمه ببینند و در این صورت امکان دارد تا شخص به اغما رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.
این علائم می‌ تواند شامل ضعف و کرختی صورت و بازو یا پا به ‌ویژه در یک سمت بدن، فلج صورت، بازو و پا در همان سمت، عدم تعادل و لنگ زدن، اشکال در بلع، اختلال در تکلم یا در درک کلام، کرختی و سوزش بخش ‌های بدن، اشکال در درک وضعیت و موقعیت، دوبینی- تاری دید یا از دست دادن بینایی به‌ ویژه در یک ‌چشم، سردرد شدید و ناگهانی، از دست دادن حافظه کوتاه‌ مدت و طولانی‌ مدت، اختلال در قضاوت، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی و عدم توانایی در انجام حرکات ظریف باشد.

درمان سکته مغزی
درمان اولیه پس از وقوع یک سکته مغزی شامل تحت نظر گرفتن دقیق فرد مبتلا و انجام اقدامات پرستاری برای محافظت راه تنفسی او است که بهتر است توسط خدمات پزشکی اورژانس انجام گیرد. پس از انتقال بیمار بیمارستان و انجام سی ‌تی ‌اسکن، درمان با توجه به شرایط بیمار ادامه پیدا خواهد کرد.
اگر یک لخته خون در شریان وجود داشته باشد، باید فوراً با استفاده از داروهای ترومبولیتیک اقدام به از بین بردن لخته کرد. اگر یک شریان دچار خون‌ ریزی و پارگی شده و سکته مغزی ایجاد کند، درمان بر روی زمینهٔ ایجاد کننده آن متمرکز می ‌شود. تجویز دارو های ضد فشار خون می ‌تواند فشار خون را پایین آورده و از احتمال خونریزی‌ های بعدی پیشگیری کند. اگر سکته مغزی براثر التهاب شریان باش، داروی کورتون مؤثر واقع می ‌شود.
در بیشتر موارد در درمان تکمیلی سکته‌ های مغزی، برای برطرف ساختن عوارض حرکتی و گفتاری سکته، درمان ‌های توان‌ بخشی مثل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی چه در بیمارستان و چه در خانه ضروری به نظر می ‌رسد.

پیشگیری
تغییر عادات و نحوه زندگی و به ‌کار گیری سبک غذایی سالم مانند کم کردن میزان چربی در رژیم غذایی و ترک کردن سیگارمی ‌توانند باعث کاهش خطر بروز سکته مغزی یا تکرار آن شوند. تشخیص زود هنگام بروز این عارضه می ‌تواند کمک چشمگیری به پیشگیری یا کاهش آسیب‌ های ناشی از آن داشته باشد. اخیرا محققان دانشگاه کورنل آمریکا با استفاده از یک روش جدید، موفق شدند زمان تشخیص بروز سکته را به ۱۰ دقیقه کاهش دهند.
داروهای پیشگیری از سکته مغزی نیز در این امر مؤثر هستند. این داروها شامل داروهای ضد انعقاد خون و داروهای ضد پلاکت هستند. مصرف کنترل شده داروهای کاهش کلسترول و فشارخون نیز برای پیشگیری از سکته مغزی مفید خواهند بود. برخی مطالعات نیز نشان می دهند که مصرف آسپرین خطر ابتلا به سکته مغزی را تا میزان بسیاری کاهش می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar