سیناپرس/ یافته های جدید نشان می دهد سردردهایی که افراد گهگاه در ناحیه پشت سر احساس می کنند ممکن است علامت بالا بودن کلسترول خون باشد.
 به نقل از express، مراحل ابتدایی تشخیص کلسترول بالا دشوار است و کم تر با علائمی همراه می شود. از آنجایی که مولکول های چربی به مرور در عروق خونی لخته می شوند، عوارضی هم ممکن است ایجاد شود. بروز علامتی در پشت سر ممکن است نشانه بالا بودن میزان کلسترول خون باشد. 
کلسترول بالا به معنای وجود ذرات چربی های بد LDL در گردش خون است. هر چه این وضعیت درمان نشود، خطر بیشتری سلامت فرد را تهدید می کند. مولکول های چربی در دیواره های داخلی عروق تشکیل شده و باعث می شود به مرور زمان لخته شوند. با باریک شدن عروق خونی، افراد ممکن است از سردردهایی در ناحیه پشت سر شکایت کنند. 
زمانی که لخته های زیادی در عروق خونی تشکیل می شوند، رسیدن خون حاوی اکسیژن به اندام های بدن به خوبی صورت نمی گیرد. این درد همراه با گرفتگی عروق اغلب در قفسه سینه رخ می دهد اما این درد ممکن است در پشت سر هم ایجاد شود. محققان بر این باورند که این درد در ناحیه پشت سر می تواند شاخصی برای بالا بودن کلسترول بالا باشد.

انسداد عروق خونی در این ناحیه عامل ایجاد سردردهای پشت سر است. این زمانی رخ می دهد که عروق خونی با پلاک های کلسترول گرفته می شوند. اگر این وضعیت خطرناک تشخیص داده نشود یا درمانی صورت نگیرد، ممکن است موجب بروز سکته شود. 
لخته خون همچنین ممکن است در عروق کمری هم رخ دهد که عروق واقع شده در ناحیه تحتانی کمر هستند.تحقیقاتی که روی بررسی ارتباط میان کمردرد و کلسترول بالا صورت گرفته نشان می دهد که نسبت LDL بالا و HDL پایین به طور قابل توجهی با کمردرد مرتبط است. 
شریان های منتهی به کمر جزء نخستین شریان هایی در بدن هستند که پلاک های کلسترول را جمع می کنند و علائم انسداد را نشان می دهند. کاهش جریان خون به سمت کمر می تواند دیسک هایی را که مهره های کم را تحت فشار قرار می دهند، تضعیف کرده و منجر به فتق دردناک دیسک ها و گرفتار شدن اعصاب شود. 
افرادی که از این درد مزمن رنج می برند، در مقایسه با افرادی که کمردرد را تجربه نکرده اند، بیشتر در معرض ابتلا به لخته های عروق کمری هستند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar