نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
سلامت

نقش مردان در تعیین جنسیت جنین پررنگ‌تر است/ ۲۵ تا ۳۵ سالگی بهترین سن بارداری

منبع
ايسنا
بروزرسانی
نقش مردان در تعیین جنسیت جنین پررنگ‌تر است/ ۲۵ تا ۳۵ سالگی بهترین سن بارداری

ایسنا/ یک متخصص زنان و زایمان گفت: زن‌ها با دارا بودن کروموزوم X، هیچ نقشی در جنسیت جنین ندارند و این کروموزوم Y مردان است که جنسیت جنین را مشخص می‌کند.

دکتر شهلا دانایی با بیان اینکه زنان دو کروموزوم X و مردان کروموزوم X و Y دارند، اظهار کرد: هر تخمک و اسپرم حاوی یک کروموزوم است و کروموزوم تمام تخمک‌ها X بوده اما اسپرم‌ها حاوی کروموزوم X و یا Y هستند که هنگام لقاح یک کروموزوم از مادر و یک کروموزوم از پدر به جنین منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: اگر کروموزوم‌های X مادر در کنار کروموزوم X پدر قرار گیرند، جنسیت جنین دختر شده و اگر در کنار کروموزوم Y پدر قرار گیرند، جنسیت جنین پسر خواهد شد بنابراین این کروموزوم Y مردان است که در دختر یا پسر بودن جنین تاثیر دارد.

وی افزود: ژنوم مرد از طریق اسپرم وارد سلول تخمک می‌شود و در تغذیه، تقسیم سلولی و رشد جنین، هورمون‌های زن تاثیر بالایی دارند، بنابراین بیماری‌های مادر و پدر به طور مساوی به جنین منتقل می‌شوند اما به دلیل تغذیه جنین از مادر میزان تأثیرگذاری مادر در این امر بیشتر است. 

دانایی در خصوص روش‌های تعیین جنسیت توسط والدین نیز خاطرنشان کرد: در  بارداری به روش IVF، یک سلول که از توده سلولی تشکیل شده (جنین) و آماده‌ی انتقال به رحم مادر است را جدا کرده و قبل از انتقال آن به رحم مادر از طریق دستگاه NGS ( که هم اکنون در مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی مستقر است)  جنسیت آن را شناسایی می‌کنند و  پس از آن می‌توان با جدا کردن سلول مورد نظر، جنین دختر یا پسر را به انتخاب والدین به رحم مادر انتقال داد.

وی همچنین متذکر شد: بهترین سن باروری برای مردان و زنان از ۲۵ تا ۳۵ سالگی است و زیر ۲۵ سالگی به‌ویژه زیر ۲۰ سالگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اغلب مرگ‌ومیر جنین‌ها در بارداری‌های کمتر از ۲۰ سالگی و بیشتر از ۳۵ سالگی اتفاق می‌افتد، گفت: در کمتر از ۲۰ سالگی هورمون‌های اندام‌های تناسلی، تخمدان و آناتومی لگن زن به طور کامل شکل نگرفته و محورهای بلوغ او به تکامل نرسیده است بنابراین به افرادی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند حتما توصیه می‌کنیم که حاملگی خود را به بعد از ۲۳ سالگی محول کنند. 

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه ام آر آی و سونوگرافی هیچ ضرری برای جنین ندارند، یادآور شد: میزان اشعه ایکسی که در عکس‌های معمولی وجود دارد چندان زیاد نبوده و تاثیری در جنین ندارد اما پرتو درمانی دز اشعه‌ی بالایی دارد لذا در هر صورت به تمامی مادرانی که احتمال بارداری می‌دهند توصیه می‌شود در هنگام مراجعه به مراکز رادیولوژی، بارداری خود را اطلاع دهند.

وی اضافه کرد: جنین در طی سه ماه اول بارداری بسیار حساس است چراکه اندام‌های مختلف آن در حال تکامل بوده و بهتر است با مواد شیمیایی، داروها و اشعه‌ها، تماسی نداشته باشند. 

وی همچنین با بیان اینکه بیماری‌های زمینه‌ای متعددی در باروری تاثیر دارند، اظهار کرد: دیابت، روماتیسم و بیماری‌های کلیوی مادر و پدر، همچنین بیماری‌هایی چون سرطان‌ها نیز در میزان باروری و کیفیت جنین تاثیر بسزایی دارند.

دانایی در پایان در رابطه با اقدامات موثر برای داشتن باروری آسان و سالم تاکید کرد: به تمامی مردان و زنان توصیه می‌شود که قبل از اقدام به بارداری حتما سبک زندگی خود را اصلاح کنند چرا که داشتن رژیم غذایی سالم، افزایش تحرک، خواب مناسب، جلوگیری از چاقی، خودداری از مصرف‌ دخانیات و الکل و پرهیز از تماس با مواد شیمیایی و صنعتی تاثیر بالایی در کیفیت بارداری دارد همچنین توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری، چک آپ‌های ویژه‌ی بارداری را نیز انجام دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar