نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سلامت

کرونا/ مبتلایان به امیکرون از چه زمانی ناقل ویروس کرونا هستند؟

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
کرونا/ مبتلایان به امیکرون از چه زمانی ناقل ویروس کرونا هستند؟

باشگاه خبرنگاران/ همزمان با همه گیری امیکرون این پرسش مطرح شده است که افراد مبتلا به این سویه از ویروس کرونا، از چه زمانی ناقل ویروس محسوب می‌شوند و می‌توانند اطرافیان خود را به کرونا مبتلا کنند. هر چند هنوز پاسخ روشنی برای این پرسش وجود ندارد؛ اما داده‌های اولیه نشان می‌دهند که مبتلایان به امیکرون احتمالا زودتر از دیگر سویه‌های کرونا ناقل ویروس هستند و حتی ممکن است تنها یک روز پس از ابتلا، امکان سرایت بیماری کووید ۱۹ از آن‌ها به دیگران وجود داشته باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا اعلام کرده است که مبتلایان به ویروس کرونا در روز‌های پیش و پس از بروز اولین علائم بیشتر از دیگر مقاطع زمانی، امکان انتقال ویروس را دارند.

چرا مبتلایان به امیکرون سریعتر ناقل ویروس می‌شوند؟

دلیل احتمالی این امر بروز سریعتر علائم بیماری کووید ۱۹ در افراد مبتلا به سویه امیکرون است. بررسی‌های اولیه نشان داده است که علائم بیماری در مبتلایان به سویه امیکرون به طور میانگین سه روز زودتر از دیگر گونه‌های ویروس بروز می‌کند.

این امر به این معنا است که بر اساس داده‌های پیشین، احتمالا مبتلایان به سویه امیکرون تنها یک روز پس از ابتلایشان به ویروس می‌توانند باعث انتقال آن به دیگران بشوند.

این در حالی است که سویه‌های قبلی کرونا بین دو تا چهار روز پس از ابتلای فرد می‌توانستند از طریق او به دیگران منتقل شوند. امکان انتقال ویروس از مبتلایان به سویه‌های قبلی تا چند روز پس از فروکش کردن علائم بیماری کووید ۱۹ نیز وجود داشت.

اگر در معرض ابتلا به ویروس بوده باشیم؛ چه زمانی باید تست بدهیم؟

کارشناسان این روز‌ها همزمان با همه‌گیری سویه امیکرون توصیه می‌کنند که افراد در صورتی که در معرض ابتلا به ویروس قرار گرفته اند، سه روز پس از آن تست کرونا بدهند. انجام تست دوم، پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض ابتلا به ویروس نیز در صورت امکان توصیه می‌شود.

این در حالی است که آن دسته از افرادی که علائم ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را دارند؛ باید فورا تست کرونا بدهند. تست‌های آزمایشگاهی «پی سی آر» از تست‌های سریع و خانگی کارایی بیشتری دارند و احتمال این که بتوانند سه روز پس از انتقال ویروس به فرد، ابتلای او را تشخیص دهند زیاد است.

از سوی دیگر افرادی که پس از ابتلا به کرونا علائم بیماری کووید ۱۹ را ندارند؛ اغلب ناقل سطح کمتری از ویروس هستند و در نتیجه در مورد میزان خطر انتقال ویروس از سوی آن‌ها و زمان آن اطلاعات زیادی در دست نیست.

بنا به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، افرادی که تست آن‌ها مثبت است، اما علائم ابتلا به کووید ۱۹ را ندارند؛ باید به مدت پنج روز خود را قرنطینه کنند. به افرادی که علائم ابتلا دارند نیز توصیه می‌شود تا حداقل ۲۴ ساعت پس از قطع تب در قرنطینه بمانند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar