نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سلامت

آیا مکمل و قرص های ویتامین منقضی میشود؟

منبع
نمناک
بروزرسانی
آیا مکمل و قرص های ویتامین منقضی میشود؟

نمناک/مصرف روزانه ویتامین ها می تواند راهی برای تقویت رژیم غذایی باشد. در واقع این ویتامین ها مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ب، ویتامین دی و کلسیم را که بسیاری از افراد از رژیم غذایی نرمال و طبیعی خود دریافت نمی کنند، به بدن می‌ رساند.

اگر چه ممکن است متوجه شوید که بعضی از این مکمل ها تاریخ هم دارند. این تاریخ ها با جملات و عبارات مختلفی روی آن ها درج می شوند. بعضی از آنها هم اصلا هیچ تاریخی ندارند، زیرا سازمان غذا و دارو آن ها را ملزم نکرده است که به ویتامین ها و مکمل ها تاریخ اضافه کنند اما سؤال اینجاست که آیا باید نگران تاریخ انقضای آن ها باشیم یا خیر. با ما در این بخش از بهداشت و سلامت همراه شوید تا پاسخ موجود به سؤال مطرح شده را بیابید.

بهترین زمان مصرف، تاریخ تعیین شده است
زمانی که صحبت از ویتامین می شود، متخصصان پیشنهاد می‌ کنند که قبل از تاریخ درج شده آنها را مصرف کنید تا هیچ خطری برای سلامتی تان نداشته باشند. ممکن است خاصیت و توانایی آن ها بعد از مدت زمانی از بین برود. به خاطر همین توصیه می شود در همان تاریخی که گفته اند؛ آن را مصرف کنید.


چقدر طول می‌ کشد تا خاصیت و توانایی ویتامین از بین برود؟
اگر کارخانه یا برندی که ویتامین را تولید کرده، روی آن تاریخ مشخص کرده است، یعنی تا آن تاریخ 100 درصد خاصیت مواد حفظ می‌ شود. گاهی اوقات خاصیت مواد بیش از زمان تاریخ انقضا هم حفظ می‌ شود.

بعضی از متخصصین بر این عقیده هستند که ویتامین ها را می توانید تا دو سال بعد از تاریخ شان هم استفاده کنید؛ البته به شرطی که شرایط نگهداری آن ها مناسب و صحیح باشد. عموماً توصیه آن ها این است که ویتامین ها را داخل محتوا یا ظرف دیگر نریزید و آن ها را در هوای خنک و مکان خشک به دور از نور خورشید و آفتاب نگه دارید که البته ویتامین های مختلف دستورالعمل های متفاوتی برای نگهداری دارند.

اگر ویتامین تاریخ گذشته استفاده کنیم چه؟
عموما اگر از ویتامین تاریخ مصرف گذشته یا منقضی استفاده کنید، عوارض ‌جانبی احساس نمی کنید.‌ فقط خاصیت آن ویتامین مانند یک ویتامین معمولی نیست.

به عنوان مثال سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد می کند که خانم های باردار هر روز 400 میکروگرم فولیک اسید استفاده کنند اما اگر این مکمل، تاریخ گذشته باشد، تاثیری برایشان ندارد. به همین دلیل مهم است که به تاریخ ویتامین ها دقت کنید تا از خاصیت و فواید شان به طور کامل بهره‌مند شوید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره