logo
  1. جذاب ترین ها
سلامت

اشتباه مسواک نزنید!  

منبع
تبيان
بروزرسانی
اشتباه مسواک نزنید!  

تبیان/سلامت دهان و دندان یکی از موارد ضروری است و ما باید سلامت این بخش از بدن را تامین کنیم. در حقیقت مسواک زدن تنها با هدف براق نگهداشتن دندان ها انجام نشده و هدف اصلی آن پیشگیری از پوسیدگی و بیماری لثه ها است.

مراقبت از دندان باید یک رفتار عادی و دائمی در طول روز باشد و این عمل می تواند شامل رفتارهای مختلفی مانند استفاده ساده از مسواک یا یا یک ترکیب کامل از مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و غرغره دهان شویه باشد. بیشتر ما فقط چند بار در سال به دندانپزشک مراجعه می‌کنیم و به همین دلیل باید اقداماتی انجام دهیم تا دندان‌های خود را در بهترین حالت نگه داریم.

دکتر کامی هاس، دندانپزشک و نویسنده کتاب «اگر دهان شما می‌توانست صحبت کند» در این رابطه توصیه های مهمی دارد که طی گزارش ذیل به آن ها می پردازیم:

چگونه باید مسواک بزنم؟

 بسیاری از ما احتمالا صبح از خواب بیدار می شویم، غذاها و نوشیدنی های اسیدی مانند میوه، قهوه و آبمیوه مصرف کرده و بلافاصله دندان های خود را مسواک می زنیم. شاید برخی از افراد نیز علاوه بر مسواک از دهانشویه و نخ دندان نیز استفاده کنند.

به گفته متخصصان، برای داشتن دندان ها و لثه هایی سالم، باید موارد زیر را قبل از خوردن صبحانه انجام دهید:

*از دهانشویه قلیایی استفاده کنید

*نخ دندان بکشید

*از برس زبان استفاده کنید

*در نهایت مسواک بزنید

در حقیقت این که شما صبح اول مسواک زده و سپس نخ دندان می کشید و دهانشویه استفاده می کنید چندان مناسب نیست.

دکتر هاس در این رابطه می گوید: وقتی صبح از خواب بیدار می شوید، یک شبه روی دندان شما ایجاد شده است. دهان شویه به شل شدن ذرات غذا و پلاک از روی دندان شما کمک کرده و حذف آنها را آسان تر می کند.

در ادامه توصیه می شود: از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید  نخ دندان خود را با دقت انتخاب کنید: برخی نخ های دندان دارای موم مبتنی بر نفت یا مواد دیگری هستند که برای دهان مناسب نیستند. دندان پزشکان، استفاده از نخ ابریشمی یا نایلون را توصیه می کند و پوشش موم زنبور عسل نیز انتخاب خوبی است.

در مرحله بعد بهتر است از برس ویژه ای برای تمیز کردن زبانتان استفاده کنید زیرا پرزهای زبان منبع میکروب‌های زیادی است که می ‌تواند باعث بوی بد دهان شود و حتی حس چشایی را مختل کند. در نهایت، دندان های خود را با یک خمیر دندان قلیایی مسواک بزنید.

از چه دهانشویه ای استفاده کنم؟


احتمالاً شنیده اید که باید از دهانشویه برای از بین بردن تمام باکتری های دهان خود استفاده کنید و این به نوبه خود از شما در برابر پوسیدگی دندان محافظت می کند.

دکتر هاس در این رابطه می گوید: دهانشویه های آنتی باکتریال در واقع بهترین گزینه برای مراقبت از دندان های شما نیستند. در واقع دهان شما مانند یک باغ میوه و گل است که نیازمند توجه بوده و باید آبیاری شود. در این میان اگر در باغ شما علف هرز بروید آیا در تمام باغ خود اسید می‌ریزید یا فقط علف‌های هرز را نابود می کنید؟

در حقیقت استفاده از یک دهانشویه قوی و ضد عفونی‌ کننده می ‌تواند با از بین بردن میکروبیوم دهان شما، میکروب‌های خوب را نیز نابود کند و ضرر این اقدام بیش از فواید آن است.

به گفته متخصصان، به جای استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده، می توانید از دهانشویه قلیایی استفاده کنید که در واقع pH دهان شما را تنظیم می کند.  به طور معمول، دهان شما باید pH خنثی حدود ۷ داشته باشد که نه اسیدی و نه قلیایی است. وقتی غذا می خورید یا می نوشید، PH به حدود ۵/۵ کاهش پیدا می کند.

در این شرایط اسید شروع به حل کردن مینای دندان می کند. وقتی غذا خوردن را متوقف می کنید، PH دوباره بالا رفته و دندان های شما با بزاق شسته می شوند و پس از نیم ساعت شرایط دهان عادی می شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره