سیناپرس/ مطالعات جدید محققان نشان می دهد مصرف بیشتر فلاونوئید ها ترکیب میکروبیوتای روده را بهبود بخشیده و فشار خون را کاهش می دهد. این ماده به طور طبیعی در توت ها و بسیاری از میوه های تابستانی وجود دارد.
فلاونوئیدها ترکیبات طبیعی هستند که عمدتاً در میوه ها و سبزیجات یافت شده و می توانند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهند.
تنوع میکروبیوتای روده هنگام مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید مانند سیب، گلابی، انواع توت ها، چای، شکلات تلخ و ... بیشتر است که منجر به کاهش سطح فشار خون می شود. محققان پیشنهاد می ‌کنند که ترکیب میکروبیوتای روده (میکروارگانیسم‌های موجود در دستگاه گوارش) بین افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و بدون آن متفاوت است.
پروفسور آدین کاسیدی Aedín Cassidy، نویسنده ارشد این مطالعه، درباره موضوع فوق گفت: میکروبیوم روده ما نقشی کلیدی در متابولیسم فلاونوئیدها برای افزایش اثرات محافظتی قلب ایفا می کند و این مطالعه شواهدی را ارائه می دهد که نشان می دهد این اثرات کاهش فشار خون با تغییرات ساده در رژیم غذایی روزانه قابل دستیابی است.

برای برسی دقیق تر این موضوع، تیم تحقیقاتی ۹۰۴ فرد  بزرگسال را انتخاب کرده و میزان مصرف غذا، میکروبیوم روده و سطح فشار خون آنها را ارزیابی کردند.بر این اساس مشخص شد شرکت‌ کنندگانی که بالاترین مقادیر غذاهای غنی از فلاونوئید مانند سیب، گلابی و توت‌ها را مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که به اندازه کافی غذاهای غنی از فلاونوئید نمی‌ خوردند، میکروبیوتای روده بسیار متنوع و فشار خون سیستولیک پایین ‌تری داشتند. بر اساس این یافته ها تا ۱۵ درصد از رابطه بین مصرف بالای فلاونوئید و کاهش فشار خون را می توان با تنوع میکروبیوم توضیح داد.
به گفته متخصصین، مصرف یک و نیم فنجان از انواع توت ها در روز، معادل ۱۲۸ گرم فلانوئید بوده و با 4.1 میلی متر جیوه کاهش فشار خون سیستولیک مرتبط بود.
پروفسور کسیدی در این رابطه گفت: یافته ‌های ما نشان می ‌دهد که کارآزمایی ‌های آینده باید شرکت ‌کنندگان را بر اساس مشخصات متابولیک بررسی کنند تا نقش متابولیسم و میکروبیوم روده را در تنظیم اثرات فلاونوئیدها بر فشار خون با دقت بیشتری مطالعه شود. درک بهتر از تنوع فردی متابولیسم فلاونوئید می تواند به خوبی توضیح دهد که چرا برخی از افراد نسبت به دیگران به میزان بیشتری از مزایای محافظت از قلب و عروق  در نتیجه مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید برخوردار هستند.
شرح کامل این این مطالعه در مجله تخصصی Hypertension منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar