خراسان/ بسیاری از ما با یک بار آشپزی غذای چند وعده را تهیه می کنیم اما نگهداری و گرم کردن چنین غذایی نکات زیادی دارد
 
بعد از یک روز شلوغ کاری به خانه برمی‌گردید و خودتان را با مانده غذای دیشب یا یک وعده غذای آماده فریزری، سیر می‌کنید. با گفتن جمله «الان همه همین شکلی غذا می‌خورن» خودتان را آرام می‌کنید و به زندگی ادامه می‌دهید. شاید با پخت‌و‌پز غذا به‌اندازه چند وعده و منجمد کردن آن برای چندین روز، بتوان در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد اما با رعایت نکردن بعضی اصول در نگهداری غذا برای طولانی‌مدت باید خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را هم به جان خرید. اگر برای‌تان مهم است که چطور غذاهای مانده یا فریزری را مدیریت کنید تا سالم‌‌تر بمانند ادامه این مطلب را بخوانید.

  غذا در دمای اتاق نماند
سازمان غذا و داروی آمریکا  (FDA)معتقد است تنها تا چهار روز می‌توان از غذاهای مانده‌ای که در یخچال نگهداری می‌شود، استفاده کرد. بعضی کارشناسان هم می‌گویند که مواد غذایی بنا به شیوه نگهداری‌شان تا یک هفته هم دوام می‌آورند.
 تحقیقات ثابت کرده‌ است که اگر غذا به‌ مدت 3 ساعت در دمای اتاق بماند، باکتری‌ها به‌سرعت در آن تکثیر می‌شوند. پس بهتر است پس از پختن و سرد شدن غذا، آن را بسته‌بندی کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن (حداکثر در عرض دو ساعت) در یخچال بگذارید.

   باکتری‌ها را بیدار نکنید
باکتری‌ها با سرما به خواب زمستانی می‌روند و کشته نمی‌شوند. آن‌ها بعد از گرم شدن مجدد غذا، دوباره فعالیت‌شان را از سر می‌گیرند به همین دلیل یخ‌زدایی غذای فریز ‌شده در دمای اتاق، خطر تکثیر باکتری‌ها را افزایش می‌دهد.
 بهتر است غذای فریزری را به‌وسیله فر یا مایکروو یو، به‌سرعت یخ‌زدایی و گرم کنید. موقع گرم کردن غذا حواس‌تان باشد که حرارت به‌طور یکنواخت به همه قسمت‌های آن برسد. یادتان باشد که بهترین راه برای یخ‌زدایی گوشت خام منجمد قرار دادن آن در یخچال است و نه زیر شیر آب داغ گرفتن و گذاشتن آن در دمای اتاق.

  به غذاها برچسب بزنید!
باقی‌مانده غذا را به یک ظرف جدید منتقل کنید. نگه داشتن غذا در ظرف داغی که در آن پخته شده‌ است، به زمان بیشتری برای خنک شدن نیاز دارد و این کار به باکتری‌ها اجازه می‌دهد بیشتر رشد کنند و خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی افزایش می‌یابد. کارشناسان مواد غذایی می‌گویند غذا‌های از پیش‌آماده ‌شده نباید بیش از یک ماه منجمد شوند و بهتر است تاریخ نگهداری غذا‌ها با استفاده از برچسب‌ مشخص شوند تا هیچ غذایی برای طولانی‌مدت در فریزر باقی نماند.

   اصولی انتقال دهید
برای انتقال باقی‌مانده غذا به ظرف جدید، ظرف‌های کوچک و با عمق‌ کمتر را انتخاب کنید، تا جایی که امکان دارد تا زمان سرد شدن غذا در یخچال، روی آن‌ها را نپوشانید تا امکان گردش هوا وجود داشته‌ باشد. پرهیز از آلوده شدن غذا در فرایند انتقال و نگهداری هم نکته مهمی ا‌ست که نباید از قلم بیفتد. مثلا اگر قاشقی را به مواد غذایی خام زده‌ایم (مرغ یا گوشت)، حتما باید آن را کنار بگذاریم و از آن برای تخلیه غذا در ظرف‌های فریزری استفاده نکنیم.

   غذای پخته و ماهی را انبار نکنید
محصولات دریایی بیشتر از مواد غذایی دیگر در معرض آلوده شدن هستند و سریع‌تر از آن‌ها فاسد می‌شوند. سازمان جهانی غذا و دارو، نگهداری غذاهای دریایی را بیش از یک تا دو روز مجاز نمی‌داند. همچنین مواد غذایی پخته هم ماندگاری کمتری نسبت به مواد خام در فریزر دارند. ریزجاندارها (میکروارگانیسم‌ها) برای رشد و تکثیر به آب، دمای مناسب، میزان کافی از اسیدی بودن محیط و ... نیاز دارند. پس در مواد پخته، شرایط برای فساد آن‌ها بیشتر مهیاست.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar