باشگاه خبرنگاران/علائمی مرتبط با گرما وجود دارد که پزشکان می‌گویند مردم اغلب از آن‌ها آگاه نیستند.
 تغییرات آب و هوایی سبب شده است بسیاری از نقاط جهان از جمله کانادا، تابستان امسال با گرمای سختی روبرو شوند؛ مسأله‌ای که سبب شده است تا افراد روزها، گرمای شدیدی را تجربه کنند و شب‌های کمتری بتوانند بدن خود را خنک کنند.

پیامد‌های گرمای شدید می‌تواند دشوار باشد. سال گذشته، بیش از ۶۰۰ نفر در طول رخداد «گنبد حرارتی» در استان بریتیش کلمبیای کانادا جان خود را از دست دادند. گنبد حرارتی زمانی رخ می‌دهد که فشار بالا، موجب احتباس غلظت هوای گرم بر فراز منطقه‌ای شده و مانع ورود دیگر سیستم‌های آب‌وهوایی به آن منطقه می‌شود که به گرمای سوزان می‌انجامد. در سال ۲۰۱۸ نیز تا ۷۰ عدد از مرگ و میر‌ها در استان کبک کانادا با موج گرما در این منطقه مرتبط بود.

طبق داده‌های بدست آمده از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹، جنوب غربی انتاریوی کانادا شاهد ۲۲ درصد افزایش مراجعه به بخش‌های اورژانسی در طول موج گرما بوده است. اما اینکه چه آستانه گرمایی سبب هشدار گرمایی می‌شود، بسته به منطقه‌های مختلف، متفاوت است؛ اما علائم بیماری‌های مرتبط با گرما تقریبا ثابت است. پزشکان می‌گویند مردم معمولا در این زمینه آگاه نیستند که چه چیزی را باید رعایت کنند.

دکتر «جاستین یان» (Justin Yan) پزشک اورژانس در شهر لندن واقع در اُنتاریوی کانادا می‌گوید: بیماری‌های مرتبط با گرما زمانی رخ می‌دهند که فرد در معرض گرمای محیطی است و بدن وی قادر به سازگاری سریع نیست.

دکتر جاستین یان که تا کنون شماری از بیمارانی را که دچار بیماری‌های مرتبط با گرما شده اند، درمان کرده است، می‌گوید علائم این بیماری‌ها به شکلی بالقوه می‌تواند خطر جانی به همراه داشته باشد و بایستی جدی تلقی شوند. اما بایستی دانست این هشدار تنها در مورد «سکته گرمایی» نیست؛ بلکه طیفی از علائم مرتبط با بیماری‌های مرتبط با گرما وجود دارد.

طیفی از علائم

بیماری‌های مرتبط با گرما می‌توانند طیفی از علائم، از علائم خفیف گرفته که نیازمند خنک کردن بدن و آب رسانی به آن است، تا علائم شدیدی که نیازمند درمان اورژانسی است، را در بر بگیرند. در ذیل به شماری از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

ورم گرمایی: طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) ورم گرمایی (Heat edema) معمولا زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی گُشاد می‌شوند و خون در دست‌ها و پا‌ها به دلیل گرانش جمع می‌شود. در این مورد، افراد دیابتی، مبتلا به سیروز و بیماری‌های قلبی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

عرق سوز: عرق سوز (Heat rashes) زمانی رخ می‌دهد که غدد عرق بسته شده و یا ملتهب می‌شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا پیشنهاد می‌کند تا ناحیه عرق سوز شده را خشک نگه دارید و از پودر برای ایجاد راحتی بیشتر در فرد استفاده شود.

گرفتگی عضلات بر اثر گرما: گرفتگی عضلات بر اثر گرما (Heat cramps) زمانی رخ می‌دهد که بدن نمک و آب خود را از دست می‌دهد. این موارد، با تأمین کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌ها پس از مصرف یک میان وعده و یا نوشیدنی ورزشی، درمان می‌شود.

سنکوپ گرمایی: سنکوپ گرمایی (Heat syncope) زمانی رخ می‌دهد که فرد پس از ایستادن، احساس اندکی سرگیجه می‌کند. این مورد نیز با استراحت، رهایی از گرما، نشستن و یا دراز کشیدن در یک مکان خنک و نوشیدن اندک اندک آب یا آبمیوه و یا یک نوشیدنی ورزشی درمان می‌شود.

گرمازدگی: گرمازدگی و یا خستگی ناشی از گرما (Heat exhaustion) زمانی اتفاق می‌افتد که بدن فرد آب و نمک فراوانی را طریق تعریق از دست داده باشد. در این مورد نیز با خنک کردن بدن با پک سرمایی، شستن سر و صورت و گردن با آب و نوشیدن مکرر آب خنک درمان انجام می‌شود.

سکته گرمایی: سکته گرمایی (Heat stroke) زمانی اتفاق می‌افتد که مکانیسم خنک کننده بدن از کار می‌افتد؛ بنابراین سیستم تعریق شما متوقف می‌شود و دمای داخلی بدن بالا می‌رود. در این مورد، مراقبت‌های اورژانسی پزشکی نیاز است تا صورت گیرد. همچنین پایین آوردن دمای بدن با آب سرد و خیس کردن لباس با آب خنک نیز کمک می‌کند.

منبع: شبکه سی‌بی‌سی کانادا

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar