روزیاتو/ اولویت دادن به سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار است. مخصوصا در دوران شیون کرونا. از آنجایی که موارد کووید ۱۹ همچنان در حال افزایش است و شیوع آبله میمون اکنون به یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی تبدیل شده است، داشتن یک سیستم ایمنی قوی ضروری است. عادات روزانه می تواند بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و سبک زندگی نامطلوب مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و مصرف بیش از حد الکل می تواند ایمنی بدن شما را تضعیف کند.

اما راه‌هایی وجود دارد که به تقویت بدن ما کمک می‌کند. مثلا دانستن نشانه‌های سیستم ایمنی ناسالم و مشکل‌دار شروع آن است. این که بدانیم چه چیزی را بخوریم و چه چیزی را نخوریم.

دانستنی ها و نکات مهم در مورد سیستم ایمنی بدن
سیستم ایمنی مدافع بدن است. این سیستم از دو بازوی ذاتی و سازگار تشکیل شده است. بازوی ذاتی پاسخی غیر اختصاصی است که با هر نوع مهاجم خارجی که با بدن تماس پیدا کند مبارزه می کند. این بازو به طور کلی در اکثر افراد یکسان بوده  و از گلبول های سفید تشکیل شده است. بازوی دوم که به عنوان سیستم ایمنی سازگار یا تطبیقی ​​شناخته می شود، مخصوص مهاجم خارجی است و با استفاده از آنتی بادی های عفونت های قبلی یا واکسن ها، آن را هدف قرار می دهد.چگونه سیستم ایمنی شما می تواند علیه بدن شما کار کند؟
هنگامی که سیستم ایمنی در معرض یک مهاجم خارجی قرار می گیرد، در پاسخ به آن آنتی بادی ایجاد می کند تا در صورت مواجهه مکرر از علائم شدید جلوگیری کند. هنگامی که این فرآیند به جای پاتوژن های خارجی علیه بافت سالم می چرخد، سیستم ایمنی بدن به بدن حمله می کند و منجر به یک حالت خود ایمنی می شود.

چگونه سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟
خواب مناسب، تغذیه و ورزش منظم یکی از ویژگی های بارز حفظ عملکرد سیستم ایمنی است. مصرف کافی ویتامین از جمله ویتامین C و ویتامین D نیز در تضمین یک سیستم ایمنی قوی مهم است. بیمارانی که ممکن است نقص ایمنی داشته باشند. مانند کمبود ایمونوگلوبولین جی که می‌تواند انفوزیون‌هایی دریافت کند تا به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن کمک کند.


خستگی
مبارزه با عفونت ها به انرژی زیادی نیاز دارد. هنگامی که بدن از سطح انرژی طبیعی خود کاسته می شود، سیستم ایمنی ضعیف می شود و می تواند مستعد ابتلا به عفونت های فرصت طلب شود. مردم معمولاً زمانی که خسته هستند این احساس را دارند. برنامه خواب آرام، خوردن یک رژیم غذایی متعادل با میوه ها و سبزیجات و نوشیدن آب کافی کمک می کند سیستم ایمنی بدن شما برای پاسخ به تماس عفونت آماده شود.


عفونت های مکرر
عفونت هایی که نیاز به مصرف چندین دوره آنتی بیوتیک در طول یک سال دارند، ممکن است نشانه ضعف سیستم ایمنی باشد که قادر به مبارزه با عوامل بیماری زا نیست. بیماران باید توسط پزشک خود برای بررسی بیشتر علت موارد زمینه ای معاینه شوند.


تاخیر در بهبود زخم
زخم های معمولی نیازمند سیستم ایمنی هستند تا مواد مغذی را برای ترمیم بافت آسیب دیده به بدن بیاورند. وقتی این فرآیند به خطر بیفتد، زخم ها نمی توانند به درستی ترمیم شوند، این نشان دهنده کندی سیستم ایمنی است. تاخیر در بهبود زخم نشان از عملکرد ضعیف سیستم ایمنی دارد و باید توسط یک پزشک معاینه شوید.


استرس
استرس طولانی مدت ایمنی طبیعی بدن را به خطر می اندازد و می تواند منجر به افزایش خطر عفونت شود. با این که استرس در زندگی سریع ما اجتناب ناپذیر است، انجام دادن اقداماتی برای کم کردن استرس می تواند کمک کند. این اقدامات می تواند مدیتیشن یا ورزش باشد یا تنفس عمیق. تسکین و از بین بردن استرس برای فرد بسیار مهم است تا به بهترین نحو سطح استرس خود را بهبود بخشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar