رکنا/  گلپر گیاهی کوهستانی دو ساله و یا سه ساله و یا پایا با ارتفاع 120-50 سانتیمتر است. برگ های گلپر را در تابستان (موقعی که کاملاً رسیده‌اند) و میوه آن را در پاییز محصول برداری می کنند.
قسمت مورد استفاده گلپر میوه آن است.

کاربرد درمانی
 میوه گلپر ضد تشنج و ضد درد است و برگ آن هضم کننده و آرام کننده است.
در ایران میوه گلپر را کوبیده با اغذیه به عنوان بادشکن مصرف می کنند و برگ آن را هم ترشی می اندازند.
در طب سنتی از این گیاه به عنوان ضد عفونی کننده دستگاه گوارش استفاده می شود.
این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد التهاب و تقویت کننده فعالیت سیستم ایمنی است.
از خواص دیگر آن ضد دیابت، ضد چاقی، درمان اسهال ناشی از سرماخوردگی و افزایش دهنده شیر است. فروکومارین متوکسالین در درمان پسوریازیس کاربرد دارد.
احتمالا خلط‌آور خفیف است، ولی به دلیل عوارض فتوتوکسیک برای این منظور کاربردی ندارد.
ترکیبات موجود در این گیاه بر التهاب و همچنین سرطان مؤثر است.
ترکیبات استات و کومارین های موجود در گلپر خواصی مشابه داروهای داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی دارند که توسط مکانیسم سیکلواکسیژنازها از سنتز پروستاگلاندین ها جلوگیری می کنند.
استفاده از این گیاه به صورت مکمل همراه با داروی آتورواستاتین منجر به کاهش بسیار زیاد در غلظت کلسترول می شود و این به دلیل وجود فورانوکومارین ها و فلاونوئیدهاست که اثرات کاهنده لیپید دارند.
این گیاه به دلیل اثرات آنتی اکسیدان می تواند رادیکال های آزاد مضر را خنثی کند و ترکیبات کومارینی و مشتقات آن به دلیل خواص فارماکولوژی زیاد باعث شده که گلپر ارزش دارویی بالایی داشته باشد.
در پژوهش ها ثابت شده که ترکیب کومارینی به نام اسفوندین موجود در عصاره هیدروالکلی این گیاه باعث مهار بیان آنزیم سیکلواکسیژناز 2 القا شده به وسیله اینترلوکین- بتا (IL-IB) می شود. و از آن جا که این آنزیم نقش اساسی در ایجاد التهاب و درد دارد منجر به اثرات ضد التهابی و ضد دردی می شود. از اثرات مهم دیگر دارویی آن، خاصیت آنتی توموری است که ناشی از ترکیب هگزیل استات و اکتیل بوتارات موجود در آن است.

موارد احتیاط مصرف
مصرف مقادیر زیاد بدلیل ایجاد تپش قلب ممنوع می‌باشد. بدلیل وجو فروکومارین، آثار فتوتوکسیک دارد.

موارد منع مصرف
 مصرف مقادیر زیاد این گیاه در اوایل بارداری به دلیل اثرات قاعده آور مجاز نمی باشد. مصرف آن در دوران شیردهی با احتیاط باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar