سیناپرس/ یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد مصرف روغن ماهی و مکمل ویتامین D با دوز بالا در دوران بارداری خطر ابتلا به کروپ یا همان خروسک را در اوایل دوران کودکی کاهش می دهد.
بیماری خروسک یا لارنگوتراکئوبرونشیت ناشی از التهاب حنجره، نای و نایژه‌ های اصلی است که به طور مستقیم بر تارهای صوتی افراد تاثیر دارد.
باید توجه داشت که خطر مسدود شدن مجاری تنفسی بر اثر این بیماری در کودکان به دلیل تنگ بودن مجاری تنفسی بیشتر است.
شیوع اصلی بیماری فوق در فصول پاییز و زمستان بوده و خوشبختانه بیشتر افراد به نوع خفیف ان مبتلا می شوند. بررسی ها نشان می دهد احتمال ابتلا به این ویروس در بین پسران بیش از دختران بوده و اگرچه بیشتر افراد درگیر با این بیماری را کودکان خردسال تشکیل می دهند اما بزرگسالان نیز در خطر ابتلا قرار دارند.

به تازگی دکتر نیکلاس بروستاد از بیمارستان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک و همکارانش یک کارآزمایی دوسوکور تصادفی کنترل شده را برای ارزیابی اثرات مکمل روغن ماهی 2.4 گرمی حاوی اسیدهای چرب غیراشباع با زنجیره بلند n-3 بر این بیماری انجام دادند.
آن ها همچنین به بررسی این مساله پرداختند: مصرف دوز استاندارد (۴۰۰ واحد بین ‌المللی در روز) ویتامین D از هفته ۲۴ بارداری تا ۱ هفته پس از تولد در خطر ابتلا به کروپ در فرزندان تا سن ۳ سال چه تاثیری دارد. گفتنی است این تجزیه و تحلیل شامل بررسی شرایط ۷۳۶  مادر و فرزند بود.
محققان دریافتند: ۱۴ درصد از کودکان قبل از ۳ سالگی مبتلا به خروسک بودند ولی خطر ابتلا به این بیماری برای فرزند مادرانی که امگا ۳ مصرف کرده بودند ۱۱ درصد کمتر، روغن زیتون ۱۷ درصد کمتر و برای افرادی که ویتامین  D با دوز بالا استفاده کرده بودند ۱۸ درصد کمتر و مصرف دوز معمولی ویتامین D نیز منجر به کاهش ۱۱ درصدی خطر ابتلا به این بیماری بود.

دکتر بروستاد طی بیانیه ای در این رابطه گفت: در حال حاضر هیچ واکسنی علیه پاتوژن ایجاد کننده این بیماری وجود ندارد. بنابراین، راهبرد های پیشگیرانه دیگری مورد نیاز است و اقدامات آغاز شده در دوران بارداری ممکن است در تقویت ایمنی کودک بسیار مهم باشد زیرا خروسک عمدتا در نوزادان و کودکان خردسال رخ می دهد.
شرح کامل این مطالعه در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا ۲۰۲۲ که در بارسلون اسپانیا برگزار شد، ارائه شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar