سیناپرس/ نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که جنین های منجمد منجر به بروز خطر قابل توجه افزایش فشار خون مرگبار برای زنان در حاملگی های حاصل از لقاح آزمایشگاهی می شوند.
 نتایج تجزیه و تحلیل شرایط بهداشت و سلامت بیش از ۴ و نیم میلیون مورد حاملگی، نشان داد مادران باردار در صورتی که حاملگی آنها ناشی از یک جنین منجمد شده باشد، ۷۴ درصد بیشتر احتمال دارد به فشار خون بالا مبتلا شوند، در حالی که این موضوع در بارداری طبیعی دیده نمی شود.
به گفته محققان، این نتایج می تواند نشان دهنده لزوم بازنگری در روش های تولید مثل مصنوعی باشد. دکتر سیندره پترسن، محقق ارشد، دکترای دانشگاه علم و صنعت نروژ در تروندهایم، در این رابطه می گوید:  انتقال جنین منجمد در حال حاضر به طور فزاینده ای در سراسر جهان رایج شده است و در چند سال اخیر، برخی از پزشکان از انتقال جنین تازه صرف نظر کرده اند تا به طور معمول همه جنین ها را منجمد کنند. نتایج مطالعات ما نشان می ‌دهد که بررسی دقیق همه مزایا و خطرات احتمالی قبل از انجماد جنین ‌ها به‌عنوان یک روال در عمل بالینی مورد نیاز است. 

طی این مطالعات، محققان داده های پزشکی میلیون ها زن از دانمارک، نروژ و سوئد را که یک یا چند زایمان بین سال های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۵ داشتند، بررسی کردند. این افراد بین ۲۰ تا ۴۴ سال سن داشتند.
در این میان از بیش از ۴ و نیم میلیون حاملگی شناسایی شده، ۴/۴ میلیون مادر به طور طبیعی باردار شده و بیش از ۷۸ هزار مورد شامل انتقال جنین تازه و بیش از ۱۸ هزار مورد نیز شامل جنین منجمد بود.
به باور محققان، فشار خون بالا در دوران بارداری اغلب نشانه پره اکلامپسی است، عارضه ای که می تواند هم مادر و هم جنین را به خطر بیندازد. بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، پره اکلامپسی از هر ۲۵ حاملگی در ایالات متحده یک مورد را تحت تاثیر قرار می دهد.
 در ادامه این پژوهش، محققان دریافتند که خطر ابتلا به اختلال فشار خون بالا در زنان با دریافت جنین منجمد در طول IVF در مقایسه با زمانی که همان زن به طور طبیعی باردار شده بود، دو برابر می ‌شود.
دکتر پیترسن در این رابطه گفت: یافته های ما نشان می ‌دهد که ریسک بالاتر خطر فشار خون مرگبار،  ناشی از عوامل مرتبط با والدین نیست، بلکه ممکن است برخی از عوامل درمان IVF در آن دخیل باشند.» تحقیقات آینده باید بررسی کند که کدام بخش از فرآیند انتقال جنین منجمد ممکن است بر خطر فشار خون بالا در دوران بارداری تأثیر بگذارد.
شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره  مجله انجمن قلب آمریکا Hypertension، منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar