سیناپرس/ یک کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر گفت: در پی صنعتی شدن کشورها، افزایش امید به زندگی و تغییر در شیوه‌ زندگی، الگوی بیماری ‌ها از بیماری ‌های حاد به سمت بیماری ‌های مزمن مانند دیابت تغییر یافته است؛ تا جایی که می‌ توان گفت این بیماری در حال تبدیل شدن به یک معضل بهداشتی اقتصادی در سراسر جهان است.
هاجر نجات گفت: بیماری دیابت یک مشکل مزمن است که اگر به ‌موقع تشخیص داده شود، از عوارض ناتوان ‌کننده آن می‌توان به‌ خوبی پیشگیری کرد. دیابت می‌تواند به همه اعضای بدن نظیر قلب و عروق، چشم ‌ها، کلیه‌ ها، اعصاب، دستگاه گوارشی، لثه‌، دندان‌ و پوست آسیب بزند.

چرا زخم پای دیابتی به سرعت بهبود نمی یابد؟
نجات افزود، زخم پای دیابتی یکی از شایع ترین عوارض مزمن دیابت است که مثل هر زخم طبیعی شروع می‌شود، این زخم می ‌تواند به صورت یک برش، خراش، تاول یا آسیب جزیی دیگر باشد، همچنین بر خلاف زخم‌های طبیعی که طی چند روز به ‌طور طبیعی بهبود می‌ یابد، زخم پای دیابتی به‌ خوبی بهبود نمی‌یابد. دلیل این امر، گردش خون ضعیف و آسیب عصبی مرتبط با دیابت است. زخم ایجاد شده، به جای بهبود، عفونت می ‌کند و این عفونت به لایه‌ های عمیق پوست گسترش می ‌یابد؛ در نتیجه زخم ‌های دیابتی اغلب منجر به آبسه، عفونت استخوان و عواقب شدید دیگر می‌شود.
او ادامه داد، یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به چنین مشکلی، مراجعه دوره ای برای معاینه پاها به کلینیک های تخصصی دیابت و زخم است.

روش های نوین درمان زخم پای دیابتی
این کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر در پایان گفت: روش های پیشرفته و نوین مورد استفاده در کلینیک های درمانی ویژه بیماری دیابت شامل: لیزرتراپی، ازون تراپی، وکیوم تراپی، لارو تراپی و پانسمان های حاوی سلول های بنیادی است که در این کلینیک از این تکنیک ها برای درمان زخم پای بیمارانی که در گذشته مجبور به قطع عضو بودند، استفاده می شود. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar