ایسنا/طبق داده های مطالعه‌ای که بر اساس شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای انجام شده است، ویروس سارس-کوو-۲ همچنان بین پستانداران بسیار قابل انتقال است.

  متخصصان موسسه فناوری روچستر (RIT) ایالات متحده دریافتند که کروناویروس‌ها از پروتئین‌های سنبله خود - که به آنها در آلوده کردن سلول‌ها کمک می‌کند - استفاده می‌کنند تا خودشان را به سلول‌های میزبان در خفاش‌ها و انسان‌ها به روشی مشابه بچسبانند.

این یافته‌ها که در مجله Royal Society Open Science منتشر شده است، نشان می‌دهد که چگونه پروتئین‌های اسپایک ویروسی در چندین سویه سارس-کوو-۲ با گیرنده‌های سلول میزبان موسوم به "آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین" (ACE۲) در انسان و خفاش‌های مختلف تعامل دارند.

یکی از متخصصان این موسسه در تشریح این مطالعه گفت: ما امیدوار بودیم از آنجا که این ویروس در بین انسان‌ها بیش از خفاش‌ها شیوع یافته در مسیر سازگاری با بدن انسان، تکامل پیدا کند اما در عمل دیدیم که تغییرات زیادی رخ نداده و ویروس همچنان در بین پستانداران سرایت‌پذیری قابل ملاحظه‌ای دارد.

متخصصان بر این باورند که خفاش ها برای اولین بار سارس-کوو-۲ را در دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی به انسان منتقل کردند و از آن زمان این ویروس به سویه های مختلفی مانند دلتا و امیکرون تغییر شکل داده است.

این مطالعه در عین حال نشان می‌دهد که آلودگی بین گونه های جانوری به صورت بسیار گسترده وجود خواهد داشت.

به گزارش هندوستان تایمز، متخصصان برای دستیابی به این نتیجه از یک روش شبیه سازی رایانه‌ای موسوم به "دینامیک مولکولی" استفاده کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar