ایرنا/ متخصص قلب و عروق گفت: در حال حاضر رگ های قلبی افراد بالای ۳۰ سال، ۴۰ الی ۵۰ درصد تنگ است که با یک استرس یا خبر بد و ناراحتی، رگ ها اسپاسم می کنند و متاسفانه منجر به سکته قلبی می شود.

 دکتر منوچهر قارونی در گفت و گویی با بیان اینکه بعد از تصادفات، بیش ترین عامل مرگ و میر در کشور ما، سکته قلبی است، افزود: سن سکته قلبی که در گذشته ۶۰ و ۷۰ بود در حال حاضر به ۳۰ الی۴۰ رسیده و این نشان می دهد که ما باید مراقب این بیماری و خودمان به طور ویژه، در وزن و تغذیه، باشیم.

وی اظهارداشت: کودکان، امروزه ۷ الی ۱۰ کیلو از کودکان پنجاه سال پیش، چاق تر هستند، کمتر فعالیت دارند و وقت کم تری برای بازی و فعالیت های بدنی دارند و بیش تر پای کامپیوتر و گوشی ها بوده و درکنار آن تنقلات مصرف می کنند.

قارونی ادامه داد: والدین هم از دوران کودکی فکر می کنند، کودک سنگ هم بخورد آب می کند که این یک باور غلط است؛ چون تمامی رگ های قلب، از بدو تولد، شروع به تحلیل رفتن می کند و هر چه ما چربی مصرف کنیم بعدا باعث مشکلات می شود، از این رو، والدین باید حواسشان باشد که کم کم رگ ها تنگ می شود و وقتی به ۳۰ الی ۴۰ سال رسید دچار بیماری خواهد شد.

وی با بیان اینکه استرس، هیجان و افکار بد خوب نیست، اظهار داشت: بهتر است در حین غذا خوردن اخبار بد را گوش ندهیم و نبینیم، در حال حاضر رگ های قلبی بالای ۳۰ ساله ها ۴۰ الی ۵۰ درصد تنگ است و با یک استرس یا یک خبر بد و ناراحتی، رگ ها اسپاسم می کنند و متاسفانه منجر به سکته قلبی می شود. آنژیو که انجام می شود، می فهمیم رگ فقط ۴۰ درصد گرفته بوده است؛ ولی قسمت زیادی از قلب از بین رفته بنابراین، در حین غذا خوردن از اخبار بد دوری کنیم و حرف های شیرین بزنیم.

قارونی در ادامه با بیان اینکه، در کنار خبرهای بد، اخبار خوب هم وجود دارد و باید از آنها هم صحبت شود، تصریح کرد: نباید حتی به همدیگر خبرهای بد منتقل و ناراحت کنیم. حسادت و خودخواهی را از هم دور کنیم و بابت نعمت هایی که داریم قانع باشیم. امید به زندگی داشته باشیم؛ چرا که روحیه خوب در بیماری ها خیلی مهم است. سیگار نکشیدن و پرهیز از خوردن چربی، هم جزء مساله هایی است که به سلامت قلب کمک می کند.

وی در خصوص تاثیر ژنتیک در بروز سکته قلبی گفت: ژنتیک در بروز سکته قلبی تاثیر دارد، اگر کسی پدرش زیر ۵۰ سال سکته کرده، سه برابر نسبت به همسالانش بیش تر در معرض سکته است، یا اگر مادرش زیر سن ۶۵ سالگی سکته کرده باشد باز هم سه برابر بیش تر از همسالانش در معرض خطر بوده، اگر هر دو با هم در همین حدود سن، سکته کرده باشند پس برای فرد می شود ۹ برابر، پس ژن خیلی مهم است. باید برای هر کودکی که به دنیا می آید شناسنامه بهداشتی درست کنیم؛ یعنی بگویم افراد خانواده دچار چه پیش سابقه بیماری بودند و هستند، از نظر سلامتی بررسی کنیم و بدانیم چه تغذیه ای باید داشته باشیم و در آینده چه کارهایی برایش باید انجام دهیم.

این متخصص قلب و عروق در پاسخ به این پرسش که اگر کسی ناگهانی دچار سکته قلبی شد اولین اقدامی که در این مواقع باید کرد چیست؟، بیان کرد: اگر واقعا چنین اتفاقی رخ داد نقش بستگان خیلی مهم است چون بیمار ضمن اینکه درد دارد، بستگان را هم می بیند حتی پزشکان، نباید قیافه آن ها، نشان دهنده اوضاع خراب بیمار باشد. باید همیشه با یک لبخند عادی به بیمار روحیه بدهید؛ چون روح و روان خیلی مهم است. بارها اتفاق افتاده که بیمارسکته کرده و درد داشته اما با روحیه، بیمار را به آرامش دعوت کردیم، نفس عمیق بکش، بده بیرون و تلقین بهتر شدن می کنیم، بستگان مواظب باشند بیمار را هول نکنند.

وی در پایان اظهار داشت: در وهله اول با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند. نخستین کاری که اورژانس می گوید این است که آسپرین بجود تا منتقلش کنند. پس هیچ وقت نباید بیمار را هول کرد چون اگر بیمار اضطراب داشته باشد در ساعات اولیه سکته قلبی از دست رفتنش زیاد است. باید به بیمار روحیه داد و این مساله خیلی مهم است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar