باشگاه خبرنگاران/ یک فوق تخصص بیماری‌های ریه و مجاری تنفسی گفت:سرفه هایی که متعاقب بیماری های ویروسی رخ می‌دهند، معمولا در پایان هفته اول بیماری، آرام می شوند.

 در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مصطفی قانعی فوق تخصص بیماری های ریه، مجاری تنفسی و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه الله در خصوص سرفه های مزمن به گفت‌وگو پرداخت.

 
این کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال، که سرفه های طول کشنده، چه نوع سرفه هایی هستند گفت: سرفه هایی که بیش از سه هفته طول کشیده باشند را، سرفه های طول کشنده می نامیم، سرفه هایی که متعاقب بیماری های ویروسی رخ می‌دهند، معمولا در پایان هفته اول بیماری، آرام می شوند، اگر سرفه ها بیش از این مدت طول بکشند قاعدتاً به بیماری اولیه ارتباط ندارند، ماندگاری سرفه در ادامه بیماری های ویروسی، از نظر علمی بی معناست.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا داروهای ضد سرفه جزو درمان های سرفه های طول کشنده هستند گفت: در سرفه های طول کشنده، هرگز داروی ضد سرفه تجویز نمی شود، زیرا این سرفه، علامت و نشانه‌ای از بیماری است، اگر سرفه ها را سرکوب کنیم، بیماری اصلی شناسایی نمی شود.

قانعی از سه دلیل سرفه های طول کشنده نام برد و ادامه داد: اولین دلیل، برگشت اسید معده یا رفلاکس است، در گلو، نای و پرده دیافراگم گیرنده‌های قرار دارد که برای ایجاد سرفه، حتما نیاز به تحریک شدن این گیرنده هاست، بنابراین برای ایجاد سرفه، حتماً باید دریچه معده، گلو و مجرای هوا تحریک شوند.یکی از نشانه‌های اصلی رفلاکس این است که افراد مدام صدایشان را صاف می کنند، این افراد احساس می‌کنند، خلط ناحیه بالای گلو دارند.
 
او افزود: به این افراد توصیه می کنم هرگز به اندازه ای غذا نخورید که قسمت فوندوس معده پر باشد، از خوردن شام سنگین قبل از خواب، پرهیز کنند: زیرا طبق قانون جاذبه محتویات معده به حلق و گلو باز می گردند که باعث سوزش حلق و گلو، و همچنین سرفه می شود.

این متخصص ریه، به چند علامت ساده، برای تشخیص رفلاکس معده اشاره کرد و افزود: افرادی که مدام احساس می‌کنند، غذا به گلویشان می پرد، بوی بد دهان دارند، مدام صدایشان را صاف می‌کنند و افرادی که هنگام بیدار شدن از خواب، خلط چسبنده به حلق دارند و همچنین صدایشان موقع برخواستن از خواب، دو رگه است باید حتما به پزشک مراجعه کنند.
 
وی گفت: یکی از عادت‌های بد افراد مبتلا به رفلاکس این است که مدام از مایعات و چای داغ، برای صاف شدن صدایشان استفاده می کنند، که متاسفانه با ترشح بیشتر اسید معده، وضع بدتر می گردد.
 
او ، از عادت‌هایی مانند خوردن آب و نوشابه در میانه غذا و همچنین مصرف قهوه و نسکافه، که باعث شل شدن دریچه معده به مری می گردد، نام برد و با تأکید بر ترک این عادات، داشتن سبک زندگی سالم را به این افراد توصیه کرد.

استاد دانشگاه بقیه الله متذکر شد: ۳ عامل: رفلاکس، سینوزیت چرکی و آسم درمان نشده، از عوامل سرفه های طول کشنده محسوب می شوند، بنابراین باید از ابتدای زنجیره، با درمان رفلاکس. آغاز کنیم. در صورت درمان تک تک این بیماری‌ها، اگر این سرفه‌ها بیش از ۴ هفته طول بکشند، انجام سی تی اسکن و در مرحله بعد، برونکوسکوپی، توصیه می شود. قبل از بررسی این بیماری‌ها به هیچ وجه درمان سرفه را توصیه نمی‌کنیم.
 
این کارشناس برنامه گفت: حدود ۵۰ درصد از سرفه ها، دو علامتی هستند و ۲۵ درصد صرفه ها نیز سه علامتی اند، اگر رفلاکس را کنترل نکنیم، ریه ها و سینوس ها نیز درگیر می شوند.

قانعی در پاسخ به این سوال، که اگر فردی به هیچ کدام از این بیماری ها مبتلا نباشد و پس از گذشت سه هفته نیز سرفه ها درمان نشود، چه باید کردگفت: ابتدا نیاز به گرفتن عکس ساده ریه است، تا وجود ضایعه در ریه مورد بررسی قرار گیرد، اگر به جواب نرسیم، سی تی اسکن انجام می‌شود و در صورت عدم تشخیص و در مرحله آخر، برونکوسکوپی انجام می گیرد.
 
کارشناس برنامه، با تاکید بر این نکته که هم رفلاکس و هم آسم با دردسینه همراه هستند، برای افتراق این دردها با درد قلبی، توجه داشته باشید که درد قلبی با حرکت بیشتر می‌شود و با استراحت کمتر می گردد، در این بین، اگر فرد مبتلا به سرفه طول کشنده، تنگی نفس همراه با خس خس شبانه داشته باشد، باید به بیماری آسم مشکوک شویم.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar