محیا نیوز/طبیعت نقش مهمی در زندگی انسان ها دارد، یکی از مهم ترین تاثیرات طبیعت بر زندگی همه انسان ها بهبود سلامت روح و روان است‌.
 
وقت آن است که طبیعت را وارد زندگی روزمره خود کنیم. در حالی که ما به طور شهودی می دانیم که دیدن پرندگان و سنجاب ها در پارک محلی تأثیر آرام بخشی بر ما دارد و احساس خوبی در ما ایجاد می کند، شواهد تجربی در مورد مزایای طبیعت درمانی در حال افزایش است.

این مقاله توضیح می دهد که طبیعت درمانی شامل چه چیزهایی می شود، چگونه طبیعت درمانی می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد، و چگونه می توانید در صورت گیر افتادن در درون خود، طبیعت را به خود بیاورید.

طبیعت درمانی چیست؟
طبیعت درمانی که به آن اکوتراپی نیز می گویند، مبتنی بر مفهوم استفاده از طبیعت برای کمک به بهبودی سلامت به خصوص از نظر روانی است. به جای صرف وقت برای لذت بردن و بهره مندی از محیط طبیعی، زمان بیشتری را در صفحه نمایش و آنلاین صرف می کنیم .

ما به اندازه قبل وقت خود را در خارج از خانه صرف نمی کنیم . برای مثال، مانند زمانی که کودک بودیم، دیگر ممکن است از طریق دوچرخه سواری در علف زار یا در دریاچه بازی نکنیم.

ما آن فعالیت هایی را با زمان بیشتری که در رسانه های اجتماعی و بازی های ویدیویی صرف شده است، جایگزین کرده ایم. پیامدها این است که در جامعه ای پر استرس با انواع بیماری های روانی هستیم.

سبز و آبی تراپی

ممکن است طبیعت درمانی به نام «مراقبت سبز»، «ورزش سبز» یا «سبز درمانی» را بشنوید. زیرا مزیت قدرتمند آن در گذراندن وقت در فضاهای سبز نهفته است .

اما طبیعت درمانی همچنین شامل زمان صرف شده در نزدیکی اقیانوس های آبی آرامش بخش، رودخانه های آبی و دریاچه های آبی است. قرار گرفتن در نزدیکی محیط های آبی از نظر روانی اثر ترمیمی دارد. ما را در روحیه خوبی قرار می دهد. رنگ آبی نیز نشان دهنده آرامش و آرامش است.

پروژه سلامت آبی پروژه ای است که مطالعاتی در مورد رابطه بین فضاهای آبی و سلامت در 18 کشور در سراسر اروپا انجام داده است. پس از بررسی 18 هزار نفر، محققان دریافتند که مردم در نزدیکی آب ها احساس بهتری دارند.

در واقع، شواهد نشان داد که ارتباط مثبتی بین قرار گرفتن بیشتر در معرض فضاهای آبی در فضای باز و سلامت، به ویژه از نظر فواید برای سلامت روان وجود دارد. بنابراین، محققان مفهوم خود را از اکوتراپی گسترش داده اند تا فضاهای آبی را نیز شامل شود .
رویکردهای مختلف طبیعت درمانی

مجموعه ای از برنامه های درمانی مبتنی بر طبیعت در دسترس شما هستند. روش‌های آرامی مانند باغبانی در حیاط خلوت، قدم زدن در مزرعه‌ای پر از گل، یا شناور شدن روی رودخانه وجود دارد.

طبیعت درمانی یا اکوتراپی همچنین می تواند شامل فعالیت ها یا درمان هایی باشد که در آنها به طور رسمی توسط درمانگران و رهبران آموزش دیده هدایت می شوید.

در اینجا برخی از انواع رسمی‌تر طبیعت درمانی آورده شده است:

درمان مرتبط با کشاورزی ، که می تواند شامل کار با محصولات باشد

درمان به کمک حیوانات ، که ممکن است شامل بازی یا آموزش اسب یا سگ باشد

ماجراجویی درمانی که ممکن است شامل رفتینگ در آب یا صخره نوردی باشد

بیابان درمانی که اغلب به گروه هایی از نوجوانان و جوانان با مشکلات رفتاری کمک می کند

جنگل درمانی که به آن حمام کردن جنگل نیز می گویند ، تمرینی ذهنی است که در آن هنگام قدم زدن در جنگل از حواس پنج گانه خود استفاده می کنید.

یافته های مطالعه، طبیعت می تواند سلامت روان را در طول همه گیری کرونا بهبود بخشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar