ایسنا/ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به عوارض مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها، گفت: داروها به ویژه آنتی بیوتیک‌ها حتماً باید طبق نظر پزشک مصرف شوند.

دکتر کاوه دماوندی کمالی امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به همه‌گیری بیماری آنفلوانزا و کووید۱۹، باید از مصرف خودسرانه داروها پرهیز کرد، گاهی اوقات فردی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شود داروی آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند حال آنکه مصرف آنتی‌بیوتیک در بیماری‌های ویروسی اثری ندارد.

وی با بیان اینکه استفاده نابه‌جا از دارو موجب بروز برخی از عوارض دارویی می‌شود، افزود: داروها به ویژه آنتی بیوتیک‌ها حتماً باید طبق نظر پزشک مصرف شوند، یکی از چالش‌ها در زمان ابتلا به کرونا استفاده طولانی‌مدت از برخی از داروها بود برای مثال گاهی اوقات ماندگاری علائم بیماری در فرد مبتلا به کرونا یا آنفلوانزا طولانی می‌شد که لازمه آن استفاده از داروهای استنشاقی و بازکننده مجاری تنفسی بود اما بیمار به اشتباه مصرف آنتی‌بیوتیک را تا یک ماه ادامه می‌داد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی، استفاده بی‌رویه از آنفلوانزا را به‌عنوان بزرگترین تهدید امنیت و سلامت در قرن ۲۱ نام برده است، یادآور شد: ممکن است فردی در خانواده‌ای به آنفلوانزا مبتلا شود اما علائم سرماخوردگی را داشته باشد که باز هم داروهای مصرفی این دو بیماری با یکدیگر متفاوت است.

دماوندی کمالی متذکر شد: گاهی اوقات بیماران وقتی مشاهده می‌کنند که علائم بیماری آن‌ها مشابه یکدیگر است داروهای تجویزی را بین یکدیگر به اشتراک می‌گذارند که اقدامی اشتباه و قضاوت سطحی درباره بیماری است حتی این افراد وقتی یک ماه بعد علائم شدیدتر سرماخوردگی را تجربه می‌کنند مجدد از همان داروهای قبلی استفاده می‌کنند که برای بدن مضر است.

وی با بیان اینکه مصرف بیش از اندازه آنتی‌بیوتیک، باکتری‌های مفید بدن را از بین می‌برد، تأکید کرد: مصرف بی‌رویه این دسته از داروها عوارض زیادی به همراه دارد که بروز واکنش شدید آلرژیک و ایجاد عفونت‌های فرصت‌طلب از جمله آنها است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به آخرین وضعیت تأمین داروها در سطح استان گلستان، بیان کرد: ما تمام تلاش خود را برای رفع کمبودهای دارویی به کار گرفتیم، در صورتی که شهروندان به دارویی دسترسی ندارند با شماره ۱۹۰ تماس حاصل کنند و آخرین وضعیت داروی خود را جویا شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar