خراسان/ به‌گزارش Medicine Net؛ در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه هاروارد در میان افرادی که شاخص توده بدنی پایینی داشتند، لاغر بودند و فقر ویتامین D نداشتند، کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی ابتلا به سرطان، مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان و بیماری‌های خودایمنی را مشاهده کردند اما در بین افراد با شاخص توده بدنی بالا و افراد چاق، حتی در صورت مصرف مکمل‌های این ویتامین، این مزایا بسیار اندک بود.
   چربی‌ها ویتامینD ذخیره می‌کنند
برای این مطالعه، محققان با بررسی ۲۶ هزار فرد بزرگ سال دریافتند که علایم متابولیسم ویتامین D در همه شرکت‌کنندگان بدون در‌نظر‌گرفتن وزن دیده می‌شود، اما این روند در افراد دارای اضافه وزن یا چاق بسیار کمتر است. به‌گفته آن‌ها از آن جایی که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است، ممکن است افرادی با سطوح بالاتر بافت چربی، ویتامین D بیشتری را در این بافت‌ها ذخیره کنند، بنابراین سطح این ویتامین در خون کمتر قابل تشخیص است.
   خوردن ویتامین D بدون مشورت پزشک، ممنوع
دانشمندان البته مصرف مکمل‌های ویتامین D را بدون مشورت با پزشک توصیه نمی‌کنند. در واقع ویتامین D ویتامینی نیست که بتوانید مقادیر نامحدودی از آن را مصرف کنید زیرا میزان اضافه آن از طریق ادرار دفع می شود بنابراین مصرف دوز بالاتر به خصوص در افراد چاق چیزی نیست که این مطالعه پیشنهاد یا توصیه کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar