تسنیم/ چاقی یکی از  معضلات بهداشت عمومی است که به دلیل رژیم غذایی ناسالم، عدم ورزش و ژنتیک افراد ایجاد می شود. در یک مطالعه اخیر در دانشگاه میشیگان، محققان یک عامل محیطی غیرمنتظره را پیدا کردند که در چاقی نقش دارد. کارشناسان ارتباطی بین آلودگی هوا و اضافه وزن در میان زنان کشف کرده‌اند.

به گفته شین وانگ؛ نویسنده این مطالعه اگر زنان در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 زندگی خود برای طولانی مدت در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند، افزایش شاخص توده چربی بدن خود را تجربه می‌کنند. این اثرات منفی به طور خاص با سطوح بالاتر ذرات ریز 2.5 pm، دی‌اکسید نیتروژن و ازن مرتبط بود.

محققان نوشتند: «جمعیت مورد مطالعه شامل 1654 زن سفیدپوست، سیاه‌پوست، چینی و ژاپنی در سراسر کشور با میانگین سنی پایه 49.6 سال و از سال 2000 تا 2008 بود. قرار گرفتن در معرض آلودگی سالانه هوا با پیوند دادن آدرس‌های مسکونی با تخمین‌های ترکیبی غلظت آلاینده‌های هوا در وضوح 1 کیلومتر مربع تعیین شد. نتایج تجزیه و تحلیل نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با چربی بدن بالاتر، نسبت چربی بیشتر و توده بدون چربی کمتر در میان زنان میانسال مرتبط است.

محققان همچنین رابطه بین آلودگی هوا و فعالیت بدنی بر ترکیب بدن را بررسی کردند؛ آنها مشخص کردند که سطوح بالای فعالیت بدنی می‌تواند به طور مؤثر تغییرات ترکیب بدن مرتبط با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را کاهش داده و جبران کند. وانگ توضیح داد که از آنجایی که این مطالعه بر روی زنان میانسال متمرکز شده است، این یافته‌ها را نمی‌توان به مردان یا زنان در محدوده سنی دیگر تعمیم داد.

این مطالعه در مجله Diabetes Care منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar