روزیاتو/ مراقبت از سلامت روده می تواند کار دشواری باشد. هنگامی که میکروبیوم شما از تعادل خارج می شود، می تواند بر خواب، وزن و حتی کیفیت هضم شما تاثیر بگذارد. آنچه می خورید بر سلامت روده شما تأثیر می گذارد، به همین دلیل است که در مورد خوردن فیبر و پروبیوتیک ها تاکید می شود. در حالی که هر توصیه ای ممکن است برای هر فردی جواب ندهد، اما این عادات غذایی می تواند شروع خوبی برای مراقبت از سلامت روده باشد.

۱. از فنجان قهوه صبحگاهی خود با اضافه کردن فیبر محلول و ادویه لذت ببرید.

قهوه در واقع دارای پری بیوتیک است، اما اضافه کردن یک مکمل فیبر محلول و مقداری ادویه دو چندان دارد. استفاده از ادویه ها راهی عالی برای افزودن کمی ضد التهاب به فنجان قهوه است، به خصوص که گزینه های گرم و شیرین مانند دارچین و میخک از بهترین ادویه ها برای مبارزه با التهاب هستند. همچنین تحقیقات اخیر نشان می دهد که خوردن فیبر محلول، از موثرتر کردن آنتی بیوتیک ها تا کاهش خطر زوال عقل، بیشتر می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. فقط به خاطر داشته باشید که می توانید مقدار زیادی فیبر محلول را از غذاهای کامل مانند جو، حبوبات و میوه ها نیز دریافت کنید.

۲. مواد غذایی تخمیر شده بخورید.
غذاهای تخمیر شده غنی از پروبیوتیک ها هستند، باکتری های خوبی که می توانند به روده شما کمک کنند تا تعادل خود را حفظ کند. راه های زیادی برای اعمال این نکته در رژیم غذایی وجود دارد؛ از هرگونه ترشی گرفته تا ماست می توانند مفید باشند. اگر علاقه ای به ترشی ها ندارید، با میوه مورد علاقه خود، یخ و ماست یک اسموتی درست کنید.

۳. کالری ها را نشمارید در عوض سبزیجات بیشتری بخورید.

یک رژیم غذایی گیاهی فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما یک الگوی غذایی که عمدتاً از گیاهان تشکیل شده است با وعده های گاه به گاه گوشت یا محصولات حیوانی نیز می تواند مفید باشد. این نوع رژیم غذایی متمرکز بر گیاه، که سختگیری کمتری نسبت به رژیم گیاهی دارد، می تواند به ویژه برای سلامت قلب شما مفید باشد.

۴. بشقاب غذای خود را متنوع کنید.
خوردن انواع مختلف غذاها، سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، چربی‌های سالم و پروتئین در وعده‌های مختلف غذایی و تنوع بخشیدن به مواد غذایی ای که استفاده می کنید، راهی عالی برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مورد نیاز است.

۵. قبل از خواب از عینک مسدود کننده نور آبی بزنید.

ممکن است از دیدن این نکته در لیستی که بر روی تغذیه سالم تاکید دارد شگفت زده شوید، اما تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور آبی درست قبل از خواب بر سلامت شما اثر می گذارد. نور آبی مغز شما را حتی زمانی که خواب هستید تحریک می‌کند. بنابراین استفاده از عینک مسدود کننده نور آبی می‌تواند به شما کمک کند در پایان روز آرام شوید و بهتر بخوابید. قرار گرفتن در معرض نور آبی درست قبل از خواب می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد، که می تواند به ویژه برای کسانی که سعی در حفظ وزن سالم خود یا کاهش آن دارند آزاردهنده باشد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar