فرارو/ گرچه ما اغلب به چربی به چشم چیزی ناخوشایند نگاه می‌کنیم، اما نقش بسیار مهمی در بدن ما دارد.
 
بافت‌های چربی نه تنها از خود هورمون‌هایی آزاد می‌کنند که سوخت و ساز و اشتها را تنظیم می‌کنند، بلکه تأثیر حیرت انگیزی نیز بر حساسیت انسولینی بدن دارند. با این حال، دریافت بیش از اندازه‌ی کالری می‌تواند منجر به گسترش و تکثیر سلول‌های چربی شود، امری که التهابات بدنی مزمن و مختل شدن سوخت و ساز بدن را به دنبال خواهد داشت.

چرا چربی بدن، سالم محسوب می‌شود؟
علیرغم حضور ناخوانده اش در نواحی مشکل سازی همچون شکم و ران ها، چربی برای عملکرد بدن بسیار ضروری است. بافت‌های چربی حاوی سلول‌های ایمنی‌ای هستند که التهابات بدنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، هم به شکل تسکین دهنده و هم به شکل آغازگر.


چربی شکمی
چربی شکمی یکی از شایع‌ترین انواع چربی بدنی ست که به آن چربی احشایی گفته می‌شود. این نوع چربی داخلی است و اندام‌های حیاتی درون بدن را احاطه می‌کند. این نوع چربی زمانی ظاهر می‌شود که بیش از اندازه کالری دریافت کنیم و به اندازه‌ی کافی ورزش نکنیم.

چربی شکمی می‌تواند نشان دهنده‌ی پایین بودن سرعت سوخت و ساز بدن یا بر هم خوردن تعادل هورمونی باشد. در زنان با بالا رفتن سن احتمال ایجاد چربی شکمی بیشتر می‌شود، حتی اگر وزن اضافه نکنند. بعد از یائسگی، عضلات تحلیل می‌روند و چربی‌های بدن بیشتر می‌شوند، امری که ممکن است منجر به انباشت چربی در حوالی ناحیه‌ی شکم شود.

چربی بازو
در زنان ظاهر شدن مقادیر نامتناسبی چربی در بازوها، ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد. برای مثال، اگر هر نوع داروی هورمونی مصرف می‌کنید که سطح هورمون هایتان را تغییر می‌دهد، ممکن است متوجه تجمع چربی در بازوهایتان شوید.

احتمال انباشت چربی در بازو‌ها در زنان بیشتر از مردان است. برای مثال، بالا رفتن وزن در قسمت بازو‌ها در میان زنان یائسه شده بسیار شایع است که دلیل آن کاهش سطح هورمون تستوسترون پس از یائسگی است.

چربی باسن و پهلو‌ها
پهلو‌ها و باسن یکی از مراکز انباشت چربی در بدن، به ویژه در زنان است؛ و همین نوع چربی است که «دستگیره‌های عشق» را می‌سازد. علت اصلی آن احتمالاً ارثی و همینطور مصرف زیاد گلوتن و شیر است؛ و البته نداشتن تحرک فیزیکی هم می‌تواند در افزایش انباشت چربی در این ناحیه نقش داشته باشد. علاوه بر این، افزایش چربی این نواحی در میان افرادی که دارو‌های استروژنی (مانند قرص‌های ضد بارداری) مصرف می‌کنند، امری شایع است.

چربی کمر
رژیم‌های غذایی کم پروتئین اغلب عامل اصلی تجمع چربی در این ناحیه هستند. مصرف منظم مواد غذایی فرآوری شده، کربوهیدرات‌های تصفیه شده و نوشیدنی‌های قند دار و همینطور نداشتن تحرک بدنی می‌تواند منجر به انباشت بیش از اندازه‌ی چربی در قسمت کمر شود. این نوع چربی تنها در میان زنان شایع نیست و در مردان هم به وفور دیده می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar