خبرآنلاین/ اگر می‌خواهید فشارخون‌تان بالا و پایین نرود به این باید و نبایدها در رژیم غذایی‌تان توجه‌کنید
تقریباً نیمی از افراد در بزرگ سالی دچار فشار خون بالا می‌شوند و این یک عارضه جدی است که خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر مدیریت فشار خون دارد؛ فشار خون بالا یا پرفشاری خون یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. شریان‌ها خون را از قلب به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند و فشار خون در واقع اندازه‌گیری نیرویی است که خون بر دیواره‌های سرخرگ وارد می‌کند. فشار خون بالا زمانی رخ می‌دهد که نیرو بیش از حد بالا باشد که می‌تواند به شریان ها و اندام های شما آسیب برساند. مدیریت نشدن فشار خون بالا باعث بیماری‌های شدید از جمله  بیماری عروق کرونر، بیماری کلیوی، سکته و ... می‌شود. پیروی از یک رژیم غذایی سالم از اولین اقدامات دفاعی در برابر فشار خون بالاست. بر اساس مطالعات انجام‌شده، مصرف برخی از نوشیدنی‌ها فشار خون را کاهش می‌دهد، بنابراین مصرف آن‌ها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

  شیر بدون چربی
محصولات لبنی کم‌چرب مانند ماست و شیر بدون چربی می‌توانند به کاهش فشار خون کمک کنند. یک مطالعه نشان داد که جایگزینی لبنیات کم‌چرب با خوراکی های پرچرب در کاهش فشار خون مؤثر است. در بدن ما مکانیسم هایی وجود دارد که برای گردش بهتر خون، رگ‌های خونی را منبسط می‌کنند؛ مصرف لبنیات پرچرب به دلیل دارا بودن اسید پالمیتیک، این مکانیسم را مسدود می‌کند. هنگامی که اسید پالمیتیک مصرف می‌کنید، شریان های شما سفت و منقبض می‌مانند و فشار خون را بالا می‌برند. با مصرف شیر بدون چربی و سایر محصولات لبنی کم‌چرب، می‌توانید فشار خون خود را پایین نگه دارید.
   آب گوجه

شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن حداقل یک لیوان آب گوجه فرنگی در روز می‌تواند سلامت کلی قلب شما را بهبود بخشد. محققان دریافتند که نوشیدن روزانه یک فنجان آب گوجه فرنگی بدون نمک، فشار خون و سطح کلسترول بد (LDL) را بهبود می‌بخشد.
   آب چغندر
 چغندر جزو سبزیجات ریشه‌دار و پرفایده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیترات موجود در آب چغندر می‌تواند در کوتاه‌مدت به کنترل فشار خون شریانی کمک کند؛ این نیترات‌های غذایی حاوی متابولیت‌های ثانویه هستند که گردش خون را بهبود می‌بخشند و فشار خون را کاهش می‌دهند.
   چای ترش
 چای ترش یا چای هیبیسکوس یک نوع چای گیاهی است که می‌توان آن را هم به‌صورت گرم و هم به‌شکل سرد مصرف کرد. این چای خواص متنوعی دارد؛ که یکی از این خواص، کاهش فشار خون است. چای ترش حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان، از جمله آنتوسیانین، است که عروق خونی را در برابر آسیب‌هایی که سبب تنگ‌شدن آن‌ها می‌شود، مقاوم می‌سازد.
   آب انار
 آب انار دارای آثار ضد التهابی قوی است و همچنین به عنوان یک درمان طبیعی برای فشار خون بالا شناخته شده است. سعی کنید هر روز حداقل یک لیوان آب انار فاقد قند بنوشید.
   چه نوشیدنی برای فشار خون مضر است؟
 قهوه به عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی عمل می‌کند و با فعال کردن مغز باعث می‌شود احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید. این هوشیاری معمولاً حدود سه ساعت طول می‌کشد و اثر طولانی مدت قابل توجهی ندارد. اما از سوی دیگر، مصرف مکرر مقادیر زیاد کافئین می‌تواند باعث فشار خون بالای مزمن شود. در ضمن به طور کل نوشیدنی‌هایی که حاوی مقدار زیادی قند هستند، انتخاب‌های خوبی نیستند. نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند فشار خون و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهند. از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز صرف نظر کنید؛ چرا که حاوی سطوح بالایی از قند و کافئین هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar