نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
دیدنی-خواندنی

تولد ۱۲۴ سالگی زن برزیلی؛ مسن‌ترین انسان شناخته شده جهان

منبع
روزياتو
بروزرسانی

روزیاتو/ در یک رویداد منحصربفرد، آمانتینا دوس سانتوس دوویرگم، معروف به دونا خولیا، که ادعا می‌کند در ۲۲ ژوئن ۱۹۰۰، درست شش ماه پس از مرگ ملکه ویکتوریا، متولد شده، تولد ۱۲۴ سالگی خود را جشن گرفت. این رکورد تایید نشده، او را به مسن‌ ترین انسان شناخته شده جهان تبدیل می‌کند.
با وجود تأیید سن او از سوی دولت برزیل، دونا خولیا به دلیل مشکلاتی در شناسنامه‌اش نتوانسته جایگاهی در کتاب رکوردهای گینس کسب کند. او تازه زمانی که برای دریافت حقوق بازنشستگی درخواست داد، شناسنامه‌ گرفته است. چهار نفر بالای ۷۰ سال که بیش از ۲۰ سال با او آشنایی داشتند، تاریخ تولدش را تأیید کردند.
این پیرزن بی‌سرپرست که در خانه‌ای ویژه در سرا گایاس ایالت پارانا زندگی می‌کند، دیگر صحبت نمی‌کند، اما با رژیم غذایی منحصربفردش سلامتی خود را حفظ کرده است. تغذیه او تخم مرغ آب پز و کیک محلی حاوی آرد مانیوک است.

مددکار او، هلن کریستینا پرررا می‌گوید: «او دیابت، سردرد یا فشار خون بالا ندارد. دونا خولیا دارو مصرف نمی‌کند و موهایش هم خیلی سفید نشده است. او عاشق گوشواره و دستبند است.»اداره شهر تیباگی در کامپوس گرایس د پارانا برنامه دارد در ۲۷ ژوئن جشن ویژه‌ای برای او برگزار کند. تصاویری، دونا خولیا را در حال خوردن کیک تولدش نشان می‌دهد. فیلم‌ها نیز نمایانگر رقص کوچکش با کمک مراقبان و دوستانش است.

رکورددار فعلی گینس برای مسن‌ ترین انسان، خانم ماریا برانیاس موررا آمریکایی-اسپانیایی است که در ۴ مارس امسال ۱۱۷ ساله شد. او از هشت سالگی در کاتالونیا اسپانیا زندگی کرده و ۲۳ سال اخیر را در یک خانه سالمندان گذرانده است.
پیرترین فرد شناخته شده در تاریخ، ژان لوئیز کالمان فرانسوی است که در سن ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز از دنیا رفت. رکورددار قبلی نیز راهبه فرانسوی ۱۱۸ ساله لوسیل راندون بود که در سال ۲۰۲۳ درگذشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره