تابناک با تو/ روزنامه «دیلی میل» گزارش داد، گروهی از فضانوردان در یک دوره آموزشی شش روزه به منظور آماده شدن برای مأموریت های آینده سفر به ماه و مریخ، در یک غار زیرزمینی عظیم، شرایطی که در فضا با آن روبه رو خواهند شد، از جمله انزوا، حداقل حریم خصوصی و چالش های فنی را تجربه می کنند.
بنا به گفته این روزنامه، فضانوردان ناسا و آژانس های فضایی اروپا و کانادا با پشتیبانی تیمی از مربیان و کارکنان ایمنی در غار زندگی و کار می کنند و کاشفان از بیستم سپتامبر برای برپا کردن یک اردوگاه پایه، فرود خود را در غار آغاز می نمایند.
«فرانچسکو سائورو» سرپرست مأموریت گفت: این غار در اسلوونی قرار دارد و شامل هزارتوهای عمدتاً ناشناخته است.
مسئول آموزش آقای «لوریدانا بیسونی» هم گفت: این غار از نظر زیست محیطی، روانی و لجستیکی نزدیک ترین منطقه ممکن به یک مأموریت فضایی است که می توانیم در این سیاره (زمین) داشته باشیم.
گروه همچنین یاد می گیرند چگونه هوا، و منبع جوشش آب که پیوند اصلی زندگی روی کره زمین است و منابع گرانبها در اکتشافات فضا را ردیابی کنند.
محیط غار بسیاری از شرایط مرتبط با فضا از جمله انزوا و محصور بودن، حداقل حریم خصوصی، چالش های فنی و تجهیزات، امدادرسانی محدود در زمینه بهداشت و آسایش را برای آنان فراهم می کند.
فضانوردان همچنین باید تصمیمات خود را گرفته و جدای از جهان خارج مستقل عمل کرده و با تأخیر در ارتباطات مقابله کنند.
وی گفت: این ماجراجویی جدید در اکتشاف غارها به آنها کمک می کند تا از یکدیگر، از خودشان و از غارها بیاموزند، فضای بسته و تاریک غار باعث می شود تا فضانوردان در دوره آموزشی با سختی های زیادی مواجه شوند تا جایی که لب به اعتراض باز کنند.

او می افزاید، این غارها مشابه ندارند و رسیدن به آنها بسیار دشوار است و می توان گفت که عوالمی هستند که تا به حال پای هیچ کسی به آنها نرسیده و بکر و لمس ناشده می باشند و از این روی تله هایی ایده آل برای تجربه ادلّه علمی به شمار می روند.
فضانوردان در طول زمان خود در زیر زمین آزمایش هایی را انجام داده و به دنبال نشانه های زندگی و راه حل های زنده ماندن متناسب با شرایط سخت خواهند بود.
بیسون گفت: ما واقعاً امیدواریم که شگردهای جدیدی پیدا کنیم
فضانوردان سوابق آزمایش ها و اکتشافات خود را روی تبلت ثبت می کنند و همچنین می توانند از اطلاعات موجود در آنها کمک بگیرند. در همین حال، در بالای سطح زمین، ماموریت و فضانوردان در غار، از طریق نقشه سه بعدی کنترل می شوند و دانشمندان می توانند مشاهدات علمی فضانوردان مرتبط با تصاویر را پیدا کرده و نظرات خود را برای آنها در غار ارسال کنند.
بیسون گفت: این فن آوری باعث صرفه جویی در زمان می شود و به بهبود بازده علمی مأموریت کمک می کند. امید است فضانوردان بتوانند درس هایی که از مأموریت غار خود به دست می آورند، به آیندگان منتقل کنند، به ویژه در زمانی که آژانس های فضایی برای کاوش بیشتر ماه آماده می شوند.
بیسون گفت: آژانس های فضایی اروپا زمام کاوش های زیرزمینی را به دست می گیرند تا مأموریت های آینده را برای کشف غارهای قمری شکل دهند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید