روزنامه شهروند/ یک مقام مسئول دیروز مرا کاملا توجیه کرد. وقتی در محل کار در مورد گرانی‎ها صحبت و پیش‎بینی می‎کردیم چه سوءاستفاده‎هایی ممکن است از گرانی اقلام شکل بگیرد، رئیس ما خیلی ‏قشنگ به ما ثابت کرد اوضاع آن طور که ما فکر می‎کنیم نیست. او خیلی آرام و منطقی از ما پرسید «آیا ‏شارژ دوتومانی تلفن همراه گران شده؟ شارژ دو تومانی همان دو تومان است یا شده پنج تومان؟ هروقت شارژ ‏دو تومانی شد پنج تومان شما بیایید دم از گران شدن بزنید. ول کنید این شایعات را!» می‎بینید منطق مثل ‏کوه است و زبان ما منتقدان کوتاه.

همان مدیر عزیز بخش به ما اثبات کرد که ما جزو منتقدان هستیم، هرچه ما – البته با آرامش و خیلی متین، گفتیم شما چرا ‏این حرف را می‎زنید و این اتهام بزرگی است، گفت من از راه علمی ثابت می‎کنم. بعد روزنامه را باز کرد و ‏صفحه علمی روزنامه را گرفت جلوی چشمان متعجب ما و خودش با صدای رسا خواند «‎وضعیت نامناسب ‏ایران در مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها» بعد گفت بفرما. شمایی که بدون دستور پزشک آنتی‎بیوتیک ‏مصرف می‎کنی به جمع خودسرها خوش آمدی.
من فکر می‎کردم چاق‎ها زندگی لاکچری‎ای دارند و از بس غذا نوش جان کرده‎اند اضافه وزن دارند و ‏شکم‌شان جلو آمده. بعدها که خودم هم چاق شدم و شکمم قبل از من وارد هر مکانی می‎شد به این نظریه ‏شک کردم. چون نه زندگی لاکچری‎ای داشتم و نه خیلی غذاهای توپ و آنچنانی می‎خوردم. نمی‎دانستم این ‏معما را چطور باید حل کنم که باز هم دانش و پژوهشگران خوب دنیا به دادم رسیدند. طبق آخرین یافته‎های ‏علمی این پژوهشگران عزیز «تنفس در هوای آلوده چاق‌کننده است» یعنی اگر شما خودروی تک سرنشین ‏می‎آوری تو خیابان، داری مرا چاق می‎کنی. اگر سیگار می‎کشی و دودش را فوت می‎کنی تو هوا، در چاقی من ‏نقش داری. اگر کارخانه‎ات آلاینده است داری به فرآیند چاق شدن من سرعت می‎بخشی.

دوستی می‎گفت خدای ناکرده نتایج این پژوهش باعث نشود کشورهای سرمایه‎دار از فردا به جای غذا دود ‏بفرستند آفریقا و بگویند برای مبارزه با سوءتغذیه و به منظور چاق شدن شهروندان آفریقایی بهتر است آلودگی ‏هوا به خوردشان بدهیم؟ »
و اگر این طور باشد که آلودگی هوا باعث چاقی شود، پس خودروهای هیبریدی یک رژیم غذایی لاغری ‏محسوب می‎شوند. شانس ما را ببین که تا تصمیم گرفتیم لاغر بشویم، رژیم‎های لاغری صد‌میلیون تومان ‏گران شدند‎.

شهرام شهیدی طنزنویسما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید