باشگاه خبرنگاران/ در زمان قاجار فتحعلی‌شاه (دومین شاه از دودمان قاجار) پس از دیدن نقش‌برجسته‌های شیراز به افرادی با سمت‌های حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی دستور داد که کتیبه‌هایی را در تهران حکاکی کنند. یکی از این کتیبه‌ها در مکانی که امروز با نام تنگه واشی شناخته می‌شود، قرار گرفته است.

کتیبه قاجاری تنگه واشی در ابعاد ۶ در ۷ متر شاهزادگان و ملازمانشان را در حال شکار سوار بر اسب و با نیزه به تصویر کشیده است. اتفاقات زمان فتحعلی شاه قاجار دور تا دور این کتیبه سنگی حک شده است.

تنگه واشی در نزدیکی شهر فیروزکوه قرار گرفته است. این مکان دربرگیرنده ۲ تنگه است. افرادی که علاقه مند به بازدید از تنگه واشی هستند در کیلومتر ۲ جاده فیروزکوه-تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی ۱۰ کیلومتر از این جاده فرعی، روستای جلیزجند را می‌بینند. آن‌ها پس از عبور از روستای جلیزجند با طی ۴٫۵ کیلومتر به محل پیاده‌روی تنگه واشی (ساواشی) می‌رسند.

رسیدن به این محل پیاده‌رو به معنای شروع یک سفر کوتاه، اما جذاب در دل طبیعت است. در مسیر این مسافرت بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا به تنگه دوم می‌رسیم. تنگه دوم حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد.
از گیاهان کمیابی که در تنگه واشی دیده می‌شوند می‌توان به باریجه اشاره کرد. باریجه، کما یا قاسنی گیاهی خودرو از خانواده چتریان است. این گیاه که در مناطق کوهستانی مرکزی و شمال شرق ایران می‌روید، خواص زیادی دارد.

اگر خواهان بازدید از تنگه واشی هستید، پیشنهاد ما به شما این است که در فصل‌های گرم سال به این منطقه سفر کنید و در این سفر لباس گرم به همراه داشته باشید.
به یاد داشته باشید که احترام به طبیعت می‌تواند آینده زندگی انسان‌ها را تضمین کند پس بهتر است در زمان سفر به تنگه واشی کیسه زباله به همراه داشته باشید و زباله‌هایتان را به عنوان یادگاری زشت در دل طبیعت رها نکنید.
تنگه واشی در اسفند ماه سال ۱۳۵۳ به ثبت ملی رسیده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید