کجارو/ تنگه بنو یا تنگ بنو یکی از دیدنی‌های استان هرمزگان است که در لمزان بندرلنگه قرار دارد. این تنگه رویایی یکی از مقاصد بی‌نظیر گردشگری این منطقه است.

تنگه بنو، مقصدی عالی برای یک تنگه‌نوردی پرهیجان و ماجراجویانه است
تنگه بنو از آن جاهایی است که برای داشتن یک روز بی‌نهایت مهیج و شاد، عالی است. دره‌ای افسانه‌ای که به‌ویژه مسیر رسیدن به آن، بی‌شباهت به افسانه‌ها و داستان‌های ماجراجویانه و پر مخاطره نیست . تعجب نکنید! اگر شما هم یک بار به دیدن این مکان بروید، به این نکته خواهید رسید؛ چون برای دیدن این تنگه حیرت‌انگیز باید سفری پرهیجان را آغاز کنید. وقتی به این مکان برسید، کوه‌های بلندی خواهید دید که باید از آن‌ها عبور کنید و تازه این شروع راه است.

بعد از عبور از کوه‌ها و صخره‌ها نوبت به آب‌نوردی می‌رسد و باید تنی به آب بزنید و از ۱۲ آبگیر، شناکنان گذر کنید. بعد از پشت سر گذاشتن این مسیر سخت و پرپیچ‌وخم است که دنیایی از شگفتی و زیبایی در برابر چشمانتان قرار می‌گیرد. دره‌ای محصور شده با صخره‌های بلند و حوضچه‌های پر از آب فیروزه‌ای رنگ و تماشایی. برای عبور از تنگه، شما بایددر این آب خنک و خوش‌رنگ شنا و از گذرگاهی تنگ و باریک عبور کنید.
تنگه بنو حدود ۱۰ آبشار و ۱۲ حوضچه برای شنا دارد که عمقی بین بین سه تا پنج متر دارند. آب این حوضچه‌ها شفاف، زلال و در بعضی‌ جاها ولرم است؛ اما معمولاً و در سایه صخره‌ها، بسیار خنک هستند و ممکن است حتی احساس سرما کنید. اگر مهارت کافی در شنا داشته باشید و از تجهیزات لازم برخوردار باشید، با پرش و شیرجه به داخل حوضچه‌ها هیجان زیادی را برای خود رقم خواهید زد.

لمزان شهری در بندرلنگه است که در گذشته از توابع بستک به شمار می‌رفت. این شهر کوچک در مسیر دژگان بستک، در شرق بستک واقع است و ۹۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. فاصله لمزان با بندرعباس ١٨٠ کیلومتر و بندرلنگه نیز ۱۳۰ کیلومتر است.

تنگه بنو از جاهای دیدنی لمزان است که در پنج کیلومتری آن و در میان منطقه‌ای کوهستانی جای گرفته است. برای رسیدن به این تنگه باید مسیری پرهیجان و سخت را طی کنید و راه رسیدن به آن نیز پر و پیچ‌وخم است، به‌گونه‌ای که ۳۰ دقیقه پیاده‌روی باید داشته باشید و از صخره و کوه بالا بروید؛ اما این ابتدای راه است و بعد از آن ۱۲ آبگیری پیش رو دارد که از آن‌ها هم باید عبور کنید. البته این مسیر، ارزش رسیدن به بهتشی چون بنو را دارد که به‌محض دیدنش حیرت زده خواهید شد.

مسیر رسیدن به تنگه بنو کمی سخت و دشوار است و باید پیاده‌روی، صخر‌ه‌نوردی و حتی آب‌نوردی کنید. پس نیاز دارید تجهیزات لازم و مناسب را به‌همراه داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید.
کفشی مناسب به پا داشته باشید تا هم‌زمان پیاده‌روی و نیز در هنگام عبور از آب راحت باشید.
لباس مناسب به تن داشته باشید؛ چون بخش زیادی از مسیر را از آب تنگه و حوضچه‌ها باید عبور کنید.
حتماً جلیقه نجات به‌همراه داشته باشید. اگر به‌همراه تورهای گردشگری به این مکان سفر کردید، آن‌ها جلیقه به همراه دارند؛ در غیر این صورت از لیدر و مسئول تور بخواهید که تهیه کند.


امکان غرق شدن در حوضچه‌های تنگه بنو وجود دارد. پس از شنا کردن در این تنگه بدون داشتن جلیقه نجات و مهارت کافی در شناکردن جداً پرهیز کنید.
با توجه به موقیعت تنگه بنو در میان کوه‌ها، اگر اتفاقی برایتان پیش بیاید، امکان کمک‌رسانی سریع و به موقع، مانند اعزام بالگرد بسیار سخت است و کمک‌رسانی زمینی با توجه به مسیر دسترسی به تنگه نیز به‌سختی و با صرف وقت زیاد ممکن است.
حتماً در غالب تورهای حرفه‌ای با مجوز و راهنمایان کار بلد به تنگه بروید یا حداقل از مردمان و راهنمایان محلی کمک بگیرید.