تابناک با تو/ در یک تبلیغات تکان‌دهنده، یک طراح مد اندونزیایی تمایل خود را برای فروش کیف دستی که ادعا می‌کند از ستون فقرات انسانی ساخته شده‌است که به طور قانونی از یک شرکت کانادایی خریداری شده است، نشان داد.

آرنولد پوترا، طراح اندونزی و ستاره اینستاگرام در صفحه خود نوشت که کیف ساخته شده از زبان تمساح و ستون فقرات انسانی را می‌فروشد، او می‌گوید ستون‌فقرات را از کانادا به عنوان اضافه‌های پزشکی خریده‌است. عکس‌هایی از این کیف ۵۰۰۰ دلاری به محض انتشار خشم مردم را برانگیخت و روزنامه نگاران را ترغیب کرد که منشأ این عنصر مشکوک را زیر سؤال ببرند.

کارشناسان تأیید کردند که آن‌ها اطمینان دارند که این ستون فقرات واقعی انسان است. طراح این کیف در پیج اینستاگرامش نوشت که این کیف از ستون فقرات یک کودک مبتلا به پوکی استخوان ساخته شده است، اما بعداً به سایت اینسایدر گفت که این حساب کاربری او نیست بلکه یک پیج کمکی است. صفحه مورد نظر نگفته که آیا ستون فقرات در واقع به کودک تعلق دارد یا خیر، اما دو ارتوپد تأیید کردند که این کیف از یک ستون فقرات واقعی انسان ساخته شده است، اما آن‌ها درباره این که متعلق به کودک باشد یا نه، اتفاق نظر ندارند.

هفته گذشته کاربران رسانه‌های اجتماعی عصبانی به حساب اینستاگرام پوترا حمله کردند. یک نفر نوشت: چگونه می‌توانید کاملاً عمدی و آگاهانه از ستون فقرات کودک برای ساخت کیف استفاده کنید؟ شخص دیگری افزود: استفاده از کودک متوفی برای سود؟ در این زمینه، طراح توضیح داد که ستون فقرات از طریق پزشکی با اوراق رسمی از کانادا به دست آمده است. وی گفت: می‌توان از شرکت‌های دارای مجوز که نمونه‌های انسانی را به عنوان یاری برای علم دریافت می‌کنند استخوان خریداری کرد و بعضاً آن‌ها را به عنوان مازاد فروخت.

قانونی بودن خرید و فروش استخوان‌های انسانی در سراسر جهان متفاوت است و طبق گزارش نشنال‌جئوگرافیک تجارت در بسیاری از ایالات متحده آمریکا و برخی از کشور‌ها مانند کانادا قانونی است. به موازات این، در سال ۲۰۱۷، فروشگاه جهانی شبکه خبری SkullStore، فروشگاهی که بقایای انسان را می‌فروشد، در وب سایت خود اعلام کرد که "سر کودک" را به ارزش ۱۰۰ هزار دلار فروخته است. این طراح اندونزیایی در مورد ستون فقرات انسان به عنوان مواد اولیه کیف، به اینسایدر گفته است که ظاهراً دسته کیف یک نمونه پزشکی یا آموزشی است و افزود: سابقه طولانی در تجارت استخوان برای مصارف آموزشی، فرهنگی و شخصی وجود دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar