تابناک با تو/ پزشکی روایت می‌کرد که بیماری به او مراجعه و مورد عجیبی را به او گزارش کرد. ماجرا این بود که بیمار از طریق یکی از اپلیکیشن‌های فضای مجازی با یکی از چهره‌های سرشناس هالیوودی در ارتباط است، او اعتراف کرد که عاشق چهره مذکور شده و تمایل دارد با او باشد. پزشک افشا کرد که بیمار با وجود اینکه سلبریتی را از نزدیک ندیده بود، این طور برداشت کرده بود که سلبریتی هم باید حتماً عاشق او باشد و هر پست و کپشنی که می‌‌گذارد، عشق و علاقه پنهانی را نسبت به او ابراز می‌کند.

در علم روانشناسی باور توهمی به این که فرد دیگری (اغلب یک فرد معروف) عاشق شده‌ است را انترومینا یا سندرم‌‌ دوکلیرامبولت می‌نامند. نام این سندرم از نام مکتشف آن (Gaetan Gatian De Clerambault) در سال ۱۹۸۵ گرفته‌ شده‌ است.

Gaetan

این حالت در برخی افراد سلبریتی‌ها دردسر درست کرده؛ از جمله چهره‌های معروف هالیوود که قربانی سندرم دوکلیرامبولت، هواداران خود شده‌اند. جودی‌فاستر، دیوید لترمن، کیارا نایتلی، مدونا، ساندرا بلوک و... اشاره کرد و حتی برای یکی از ستاره‌های پاپ لاتین به نام سلنا بیریز اتفاق تراژیکی افتاد و به دست یکی از هواداران عاشق خود در هتلی کوچک به ضرب گلوله کشته شد.

سلنا، خواننده لاتینی که به دست یکی از عشاق خود کشته شد

با وجود اینکه سندرم انترومینا به طور رسمی در سال ۱۹۸۵ میلادی به گوش رسید اما می‌توان اثری از آن را در عهد یونان باستان نیز یافت می‌شود. وقتی هیبوگراط وگالین بیش از هزاران سال پیش، درباره‌ی آن چیزهایی گفته بود. البته یک قرن پیش هم گزارش شد که یک زن مبتلا به سندرم انترومنیا بیرون کاخ باکینگهام به پنجره اتاق جرج پنجم خیره شده بود و با شور و شعف همه حرکت‌های او را زیر نظر داشت. او ساعت‌های طولانی زیر پنجره می‌ایستاد تا جرج پنجم پرده را کنار بزند و هوای تازه استشمام کند، او گمان می‌کرد که شاید جرج هم علاقه‌ای پنهانی به او داشته باشد. این در حالی بود که جرج این زن را هیچ وقت ندیده بود و همه این ماجراها ساخته و پرداخته ذهن زن مبتلا به عشق توهمی بود.

با گسترش استفادا از فضای مجازی، این سندرم ابعاد جدیدی به خود گرفت و انتشار بیشتری یافت‌ فرد بیمار اطلاعات شخصی قربانی خود را جمع‌آوری می‌کند و سرانجام کار به دستگیری توسط پلیس یا مرگ و تابوت می‌رسید. این سندرم بر اثر فشار روانی، ژن‌های به ارث رسیده، سکته مغزی، خونریزی مغزی، اختلالات عصبی که مرتبط با بخش (Fronto temporal lobe) مغز رخ می‌دهد. این سندرم اغلب زنان را در مواجهه با مردان پیرتر که دارای جایگاه اجتماعی قابل توجهند مبتلا می‌کند، مردان هم در مواجهه با زنان جذاب کوچکتر از خود اغلب دچار این حالت می‌شوند. اما به دلیل تفاوت ماهیت عشق و ابراز عشق در زنان و مردان ممکن است این سندرم در زنان بیشتر باشد، اما اخبار مرتبط با عشق‌های توهمی با محوریت مردان بیشتر در اخبار منتشر می‌شود.

درمان افراد مبتلا به این سندرم بسیار سخت است، زیرا آنها به راحتی نمی‌خواهند باور کنند گه به سندرم مبتلا هستند، مگر این که ابتلایشان به بیماری را بپذیرند و درصدد درمان آن بربیایند.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar