يوکن/وفقيت چيزي است که هر فردي در پي آن است، البته تعريف هر کس از موفقيت با ديگري تفاوت دارد. ممکن است در مسير دستيابي به موفقيت، موانعي جلوي راهتان باشد که دست نکشيدن از آن‌ها، شما را از موفقيت باز دارد. در ادامه 13 چيزي که براي رسيدن به موفقيت بايد از آن‌ها دست بکشيد را با نقل قولي از افراد موفق بيان مي‌کنيم. با يوکن همراه باشيد.

نقل قولي از فردي ناشناس: "فردي جهنم را اين گونه برايم توصيف کرد: در آخرين روز زندگي‌ات، آن کسي که از خود ساخته‌اي، شخصي را که مي‌توانستي باشي را ملاقات خواهد کرد."

گاهي براي رسيدن به موفقيت، نياز به داشته‌هاي بيشتر نداريم، بلکه بايد برخي از داشته‌هاي خود را رها کنيم. با اين که هر کسي تعريف متفاوتي از موفقيت دارد، اما مسائل يکساني وجود دارد که در همه جاي دنيا مشابه است و اگر بتوانيم از آن‌ها دست بکشيم، به موفقيت بيشتري مي‌رسيم.

پس توصيه مي‌کنيم از همين امروز، برخي موانع موفقيت را رها کنيد؛ هر چند کنار گذاشتن تمام آن‌ها کار مشکلي است و به زمان نياز دارد.

از سبک زندگي ناسالم خود دست بکشيد
جيم ران مي‌گويد: "از بدنتان مراقبت کنيد، زيرا بدن تنها جايي است که براي زندگي کردن داريد."

در زندگي خود به هر چيزي که مي‌خواهيد برسيد، نياز به بدن سالم داريد. داشتن بدن سالم نيز مستلزم دو چيز است:

برنامه غذايي سالم
ورزش و فعاليت بدني
اين دو مورد تأثير بسيار زيادي در زندگي ما دارند و حتماً روزي براي داشتن آن‌ها از خود سپاسگزاري مي‌کنيد.

از ذهنيت کوتاه خود دست بکشيد
مِي وِست: "تنها يک بار فرصت زندگي کردن داريم، پس چه بهتر که از اين فرصت به درستي استفاده کنيم."

افراد موفق روياهاي بزرگ و اهداف بلندمدتي دارند و به اين درک رسيده‌اند که اين اهداف نتيجه‌ي کارهايي است که هر روز بايد انجام دهند. پس عادت‌هاي سالم بايد بخشي از وجودتان باشد، نه کارهايي که تنها انجام مي‌دهيد. اين دو ديدگاه متفاوت است، مثلاً ديدگاه فردي که ورزش مي‌کند تا براي خودنمايي به تناسب اندام برسد با فردي که ورزش مي‌کند زيرا ورزش به عادت سالم زندگي او تبديل شده است.

اهداف کوچک را رها کنيد
ماريان ويليامسون: "کم خواستن و داشتن اهداف کوچک به منظور القاي احساس امنيت به ديگران، کار درستي نيست. هر فردي لايق برنده شدن است، همان طور که کودکان هم اين حق را دارند. درخشيدن در وجود هر کسي است، پس اگر امکان درخشيده شدن به خود دهيم، ناخودآگاه اين اجازه را به ديگران هم خواهيم داد. پس وقتي خود را از قيد و بند ترس رها کنيم، حضورمان آزادي بخش ديگران هم خواهد بود."

وقتي از فرصت‌ها استفاده نکنيد و با دست روي دست گذاشتن روياهاي خود را به واقعيت نرسانيد، هيچ وقت به استعدادهاي واقعي خود پي نخواهيد برد. البته با اين کار فقط به خودتان ظلم نمي‌کنيد، بلکه دنيا هم از دستاوردهايي که مي‌توانستيد به آن‌ها دست يابيد، بي‌بهره مي‌ماند.

پس از شکست خوردن نترسيد، ايده‌ها و اهداف خود را دنبال کنيد و در مسير موفقيت گام برداريد.

بهانه‌ها قابل قبول نيستند
رَندي پاش: " مهم نيست چه چيزهايي داريم، بلکه چيزي که مهم است نحوه‌ي استفاده ما از داشته‌ها در جهت دست يابي به اهداف و آرمان‌هايمان است."

توجه به اين که شما مسئول تمام اتفاقات، شکست‌ها و کاميابي‌هاي زندگي‌تان هستيد، هم ترسناک و هم هيجان انگيز است. افراد موفق قبول کرده‌اند خود مسئول زندگي‌شان هستند و خيلي روي ضعف‌ها و شکست‌هاي قبلي متمرکز نمي‌شوند.

بهانه‌ها مانع رشد و پيشرفت شخصي و حرفه‌اي ما مي‌شوند، پس اين که خود را مسئول تمام اتفاقات زندگي‌تان بدانيد تنها راه دست يابي به موفقيت است. بايد به اين باور برسيد که مسئوليت زندگي شما برعهده هيچ کسي جز خودتان نيست.

از ذهنيت ثابت خود دست بکشيد
رابرت گرين: "موفقيت از آن کساني است که به دنبال يادگيري مهارت‌هاي جديد مي‌روند و آن‌ها را با روشي خلاقانه با هم ترکيب مي‌کنند."

فردي که ذهنيت ثابت دارد، به اين باور رسيده هوش و استعداد از ويژگي‌هاي ذاتي هستند و به تنهايي عامل دست يابي به موفقيت خواهند بود. در حالي که آن‌ها سخت در اشتباه‌اند و مي‌توان ذهن را تقويت کرد.

در مقابل افراد موفق باور ديگري دارند. آن‌ها براي تقويت ذهنيت خود به دنبال يادگيري اطلاعات و مهارت‌هاي جديد مي‌روند و وقت زيادي براي ايجاد تغيير در قوه‌ي ادراک خود صرف مي‌کند تا از نتيجه‌ي فوق‌العاده‌ي آن در زندگي‌شان بهره‌مند شوند. پس توصيه مي‌کنيم دنباله رو ذهنيت ثابت نباشيد. از همين امروز تحول را شروع کنيد و فردي شويد که ديروز و امروز نبوده‌ايد.

هر روز بهتر از روز قبل باشيد
اِميل کو: " من هر روز، به روشي، بهتر از قبل مي‌شوم."

موفقيت يک روزه به دست نمي‌آيد. افراد موفق به اين درک رسيده‌اند موفقيت‌هاي کوچک روزانه به مرور با هم ترکيب شده و آن‌ها را به نتيجه‌ي دلخواه مي‌رساند. پس بايد براي آينده خود برنامه ريزي کنيد، روي زمان حال متمرکز شويد و هر روز نسبت به روز قبل، انتظار 1 درصد پيشرفت داشته باشيد.

کمال گرا نباشيد
آکادمي خان: "دست يابي به يک هدف واقع‌گرايانه، بسيار بهتر از داشتن هدفي کمال گرايانه است."

هيچ چيزي و هيچ فردي کامل و بي‌نقص نيست، تفاوتي ندارد که چقدر تلاش کنيم. ترس از شکست يا ترس از موفقيت، مانع حرکت و خلاقيت ما مي‌شود. اگر بخواهيم براي کامل بودن هر چيزي منتظر بمانيم، فرصت‌هاي زيادي را از دست خواهيم داد.

پس روي اهداف واقع‌گرايانه متمرکز شويد تا بتوانيد هر روز 1 درصد به پيشرفت برسيد.

هم‌زمان چند کار را انجام ندهيد
وينستون اِس چرچيل: "اگر در مسير زندگي‌تان بخواهيد به هر سگي که پارس مي‌کند سنگي بزنيد، هيچ وقت به مقصد نخواهيد رسيد."

انسان‌هاي موفق به اين باور رسيده‌اند و وقتي کاري را شروع مي‌کنند تا آن را تمام نکنند، دست نمي‌کشند. آن کار مي‌تواند ايده‌ي کسب و کار جديد، يک رشته‌ي ورزشي يا گفت و گويي باشد. پس تمرکز و تعهد نسبت به انجام يک کار، بسيار اهميت دارد.

هر چيزي را نمي‌توانيد کنترل کنيد
اِپيکتِت، فيلسوف رواقي: "کنترل برخي چيزها در دستمان است و کنترل بعضي ديگر از دستمان خارج است. "

خيلي مهم است که بتوانيد ميان اين دو تفاوت قائل شويد. پس از چيزهايي که تحت کنترلتان نيست فاصله بگيريد و روي چيزهايي متمرکز شويد که تحت کنترل شماست. گاهي تنها قادر به کنترل و نظارت نگرش خودتان هستيد.

به هر کسي و هر چيزي جواب مثبت ندهيد
جيمز آلن: "کسي که دستاورد کمي به دست آورده، تلاش کمي داشته است؛ کسي که دستاوردش بيشتر است، زياد تلاش کرده و کسي که دستاوردش فوق‌العاده است، بي‌نهايت تلاش کرده است."

افراد موفق در شرايط لزوم به راحتي "نه" مي‌گويند و به اين باور رسيده‌اند که بايد براي دست يابي به اهدافشان، گاهي به تقاضاي دوستان و خانواده‌شان "نه " بگويند.

شايد در زمان کوتاه، از برخي شادي‌ها محروم بمانيد، اما وقتي به هدفتان برسيد، متوجه مي‌شويد که موفقيت ارزش ناديده گرفتن آن‌ها را داشت.

از افراد منفي باف دوري کنيد
جيم ران: "هر انساني متشکل از پنج نفري است که بيشترين وقت خود را با آن‌ها سپري مي‌کند."

کساني که وقت بيشتري را با آن‌ها مي‌گذرانيد در شکل گيري شخصيت شما نقش مؤثري دارند. ممکن است فردي بلندپروازي بيشتر يا کمتري از شما داشته باشند. وقتي با کساني معاشرت کنيد که بلندپروازي‌شان کمتر از شماست، به مرور اهداف و در نهايت موفقيت شما نيز ناديده گرفته مي‌شود. در مقابل اگر با افراد بهتر از خودتان رفت و آمد کنيد، هر چقدر هم که ارتباط با آن‌ها سخت باشد، با احتمال بيشتري به موفقيت مي‌رسيد.

پس در انتخاب دوست و هم‌نشين خود دقت کنيد، شايد لازم باشد کمي در اين باره تجديد نظر کنيد.

توقع نداشته باشيد همه شما را دوست داشته باشند
اُليور اِمبِرتون: "تنها راه جلوگيري از ناراحت کردن ديگران اين است که کار مهمي انجام ندهيد."

بر فرض شما قسمتي از يک بازار بزرگ هستيد. ممکن است افراد زيادي در اطرافتان باشند که از اين بخش بازار خوششان بيايد، اما در مقابل برخي ديگر اين بخش از بازار برايشان جذابيتي ندارد. پس هر چقدر هم تلاش کنيد، نمي‌توانيد آن‌ها را مجاب به دوست داشتن کنيد.

بهترين کار در اين شرايط اين است که خودتان بمانيد و بدانيد بالا رفتن تعداد کساني که از شما تنفر دارند، به معناي آن است که در حال انجام کارهاي مهمي هستيد که آن‌ها ظرفيت تحملش را ندارند.

شبکه‌هاي اجتماعي و تلويزيون را کنار بگذاريد
جک کورنفيلد: "شايد مسئله اصلي اين باشد که فکر مي‌کنيد وقت زيادي در زندگي داريد."

وب گردي و تماشاي تلويزيون مورد علاقه ي افراد زيادي است که مي‌توان آن را بيماري جامعه امروز دانست. نبايد اجازه دهيد اين دو شما را از اهداف و روياهايتان دور کنند. پس وابستگي خود را کاهش دهيد، مگر اين که اهدافتان وابسته به آن‌ها باشد. وقتي که مي‌خواهيد براي استفاده از تلويزيون و شبکه‌هاي اجتماعي صرف کنيد، به کارهايي اختصاص دهيد که زندگي‌تان را در مسير درست قرار مي‌دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar