باشگاه خبرنگاران/ شبَث بن رِبعِي بن حصين تميمي يربوعي شخصيتي که در طول زندگي اش بار‌ها در جناح هاي مختلف قرار گرفت و از خود اثري در تاريخ گذاشت که همه را شگفت زده مي‌کند.
شبث ۱۷ سال از امام حسين (ع) بزرگ‌تر بود. او يک مدت در لشکر امير المومنين (ع) بود؛ مدتي در لشکر خوارج و بعد از مدتي در سپاه امام حسن (ع) قرار گرفت! او فقط به دنبال قدرت و رياست بود. برايش فرقي نمي‌کرد که در سپاه حق است يا باطل؛ شبث تنها به قدرت و جايگاه بالاي اجتماعي فکر مي‌کرد. جالب اينجاست يکي از کساني که پس از صِفين با ابوموسي اشعري امام علي (ع) را بازنده نبرد کرد، همين شبث بود. او مدتي در زمره حاميان عثمان بود و پس از مدتي در ميان معترضان او قرار گرفت و به خانه خليفه سوم حمله کرد!
شبث از شاخص‌ترين دعوت کنندگان امام حسين (ع) به کوفه بود. عجيب‌تر اينکه ۴ امضا هم براي نامه اش جمع کرد. به همين دليل امام حسين (ع) در شب عاشورا به اين شخص گفتند «مگر تو نبودي براي آمدنم به کوفه نامه نوشتي؟» شبث فرمانده کساني بود که آب را به امام حسين (ع) بست! پس از ماجراي عاشورا مدتي در سپاه مختار بود و وقتي شرايط بر مختار سخت شد، به لشکر دشمنان او پيوست. زندگي شبث سراسر جا به جايي از اين طرف به آن طرف است.
سخنان حجت الاسلام رياضت و حجت الاسلام ميرلوحي کارشناسان مذهبي در مورد اين شخصيت را تماشا کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar