لست سکند/ موزه صنعت و دانش در منچستر انگلستان از مردم کمک گرفته تا برخي از اشياء رمزآلود اين موزه را به کمک آن‌ها شناسايي کند. حال دولت طبق يک فراخوان از مردم خواسته که اگر اطلاعاتي در اين زمينه‌دارند، به آن‌ها کمک کنند.
گروه موزه دانش نماينده سازمان‌هايي در منچستر، يورک، بردفورد و البته لندن است. محل قبلي آن‌ها در لندن، وست کنسينگتون کاملاً به مرکز موزه ملي در ليفي ويلتشاير منتقل‌شده است. اين پروژه که چيزي فراتر از در جعبه کردن اشياء است، از سال 2018 و با همکاري 50 نفر در حال انجام است.

کاربرد اين شي چيست؟ دسته‌کوک هم‌زمان با به کار افتادن دنده‌ها شروع به چرخيدن مي‌کند. سوراخ‌هايي به شکل دايره در بالاي دستگاه به لوله‌اي در پايين دستگاه متصل شده‌اند!
اين مجموعه شامل صدها و هزاران شيء است که برخي از آن‌ها را نمي‌توان به‌درستي شناسايي کرد. حتي دانش کارشناسان، آماتورها، عتيقه شناسان و هرکسي که به‌صورت آنلاين با تيم تحقيقاتي در ارتباط است،  نيز به‌جايي ختم نشده است.

بنا به گفته‌هاي جسيکا بردفورد از موزه دانش: کار جابجايي شبيه به پروژه جابجايي يک‌خانه بزرگ است اما کمي هيجان‌انگيزتر، ما با اشيايي در ارتباطيم که جزء آثار ملي محسوب مي‌شود، اشيايي که داستان‌هاي باورنکردني زيادي براي نقل کردن دارند. چه داستاني مي‌تواند در پشت يک وسيله مکانيکي باشد که داراي پدال، بازو و دنده است، يا ظرفي شيشه‌اي با فنري حلزوني شکل در وسط آن؟

چه چيزي باعث شده که فهرست نگاران کارکرد اين دستگاه‌ها را يادداشت نکرده باشند؟
ابي ويلسون در وبلاگ موزه صنعت و دانش چنين نوشت: اين‌يک خطاي انساني است و بيشتر يک مسئله تاريخي محسوب مي‌شود. بروز چنين مشکلي به زماني بازمي‌گردد که فهرست نگاران دانش مربوط به اين اشياء و نحوه کارکرد آن‌ها را در ذهن خود نگه مي‌داشتند و آن‌ها را جايي ثبت نمي‌کردند، زيرا فکر مي‌کردند که مسئله مهمي نيست. ندانستن نوع کارکرد اين دستگاه‌ها واقعاً عذاب‌آور است، زيرا ما اشيايي را در اختيارداريم که چيزي از آن‌ها نمي‌دانيم و اين‌ها هيچ کاربردي براي محققان ندارند.

ورقه‌هاي مستطيلي از شيشه مات که در يک جعبه چوبي مستطيلي قرار دارد. روي جعبه حروف M.A.P.S و OPALS نوشته‌شده است.
مرجع اسامي اين اشياء را مجموعه ولکام گروه ناميده‌اند که توسط سرهنري ولکام ايجادشده. او کسي است که دستگاه تصفيه هوا را وارد انگليس کرد. گاردين اين دستگاه را شيء اي فلزي در يک جعبه ابريشمي تشريح کرده که احتمالاً متعلق به پاپ لئوي سيزدهم بوده است. در اين ميان شيء عجيب ديگري نيز وجود دارد که شبيه به ملاقه است که روي يک دسته قرارگرفته است. علاقه به آلات موسيقي کسي که اين دستگاه را وقف کرده باعث پرواز تخيل موزه‌داران شده است. با مجموعه‌اي که او در اختيار داشته، امروز شاهد اشيايي هستيم که شايد يک يا دونفر در جهان آن‌ها را ديده باشند.

تيم تحقيقاتي با همکاري يکديگر پي به برخي حقايق موجود در اين اشياءها برده‌اند. به نوشته گاردين، يک ساعت چيني در اين ميان وجود دارد که داراي يک مرکز کوچک و صفحه فلزي است که باعث سردرگمي کارشناسان شده است. در اين ساعت بغرنج رازي پنهان است که باعث تهييج کارشناسان شده، شايد اين ساعت فقط براي يک دوره زماني مشخص کاربرد داشته است. گفته مي‌شود که اين‌گونه ساعت‌ها توسط افراد خاصي در مراسم‌هاي مذهبي گوناگون استفاده مي‌شده است.

مرکز کلکسيون ملي در سال 2023 افتتاح خواهد شد. گروه‌هاي بسياري کلکسيون‌هاي خود را به‌صورت آنلاين عرضه کرده‌اند، و بدين ترتيب افراد مي‌توانند بدون خارج شدن از خانه انکطي يک تور مجازي از اين کلکسيون‌ها ديدن کنند.
ابي ويلسون مي‌گويد: موضوع قابل‌توجه درباره اين بخش از موزه اين است که بسياري از افراد به‌صورت داوطلبانه در تلاش براي حل داستان اين اشياء رازآلود هستند. حضور مردم نقش مهمي در پر کردن فاصله علمي اين کلکسيون ملي ايفا مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar