لست سکند/ هرساله در بروکسل جمعي از داوطلبان هزاران دسته‌گل‌هاي رنگارنگ را مقابل  "جايگاه بزرگ" کنار هم مي‌چينند و به‌اين‌ترتيب يک فرش بزرگ ازگل‌ها را خلق مي‌کنند. ميدان مرکزي شهر از سال 1971 هرساله ميزان اين برنامه است. طراحان و منظره پردازان هرساله دورهم جمع مي‌شوند تا زمينه‌اي را براي اين فرش انتخاب کنند. پس از طراحي اوليه و تعيين کردن خطوط اصلي، آن‌ها را با سبزه، پوست درخت و بگونيا مي‌پوشانند. بلژيک هرساله 35ميليون پياز گل بگونيا را در رنگ‌ها و شکل‌هاي مختلف توليد مي‌کند. استفاده ازگل‌هاي بگونيا در فرش گل‌هاي اين کشور، باعث مي‌شود که کار نهايي رنگ و بوي بلژيکي به خود بگيرد.

بااينکه عمر اين گل‌ها فقط 4روز است، جورج دايبر فيلم‌ساز يک فيلم تايم لپس از فرش کل 2018 خلق کرده که نحوه ساخت فرش را از ابتدا تا انتها به‌صورت فشرده نشان مي‌دهد. دايبر که بنيان‌گذار شرکت توليدي اسپون فيلم در برلين است، اين مراسم را از بالاي چندين ساختمان اطراف ثبت کرده است. اين فرش رنگارنگ واقعاً همه نگاه‌ها را به‌سوي خود جلب کرده است. از بالا داوطلبان مانند مورچه و ساختمان‌هاي اطراف مانند خانه‌هاي عروسکي به نظر مي‌رسند. افکت مينياتوري کردن دايبر در فيلم‌برداري را مي‌توان در کارهاي ديگر او نيز ديد که از اقصي نقاط جهان تهيه‌کرده و در کانال "جهان کمي بزرگ " خود منتشر کرده است.

درحالي‌که قرار است ساخت فرش گل امسال به تعويق بيفتد، مي‌توان با مشاهده ويدئوي سال 2018 دايبر تا شروع ساخت فرش بعدي صبر کرد. زمينه فرش سال 2018" گواناجواتو، غرور فرهنگي مکزيک" نام داشت که به‌افتخار شهر مکزيکي گواناجواتو طراحي‌شده بود.

داوطلبان دورهم گردآمده‌اند تا با قرار دادن هزاران گل بگونيا اين سنت ديرينه را در بروکسل اجرا کنند.در سال 2018 مراسم فرش گل از شروع تا پايان توسط جورج دايبر فيلم‌ساز ثبت شد
زمينه‌اين طراحي به‌افتخار شهري در مکزيک انجام‌شده که درگذشته سنتي داشتند که طي آن با استفاده از خاک‌اره نوعي فرش خلق مي‌کردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar