يوکن/ مسير موفقيت پيچ‌و‌خم‌هاي زيادي دارد و هيچ‌کس يک شبه به هدفش نمي‌رسد. شايد در دنياي امروز، رسيدن به هدف و موفق شدن کمي دشوار به نظر بيايد؛ اما فکر مي‌کنيد براي دست‌يابي به موفقيت نيازمند چه مهارتهايي هستيد؟ 

حتما در مسير رسيدن به موفقيت با موانعي مواجه شده‌ايد که تمام انگيزه و اميدتان را مي‌گيرد. داشتن ذهني سرشار از افکار مثبت و ايجاد انگيزه مي‌تواند ما را به موفقيت برساند. در اين مقاله به شما مي‌گوييم چه فکرهايي را در ذهن‌تان پرورش دهيد تا با سرعت بيشتري به اهداف‌تان برسيد.

1. هيچ‌کسي يک‌شبه به موفقيت نمي‌رسد
ما در جامعه‌ي امروز با طرز فکري بزرگ شده‌ايم که بايد همه‌چيز را به سرعت به دست آورد، به همين خاطر اغلب يادمان مي‌رود که شغل مناسب چيزي نيست که بتوان آن را يک شبه به دست آورد. شايد با خود بگوييد اينکه در آرزوي چيزي باشيم که قرار نيست به اين زودي‌ها به آن برسيم، واقعا نااميدکننده است. شايد انتظار اميد و انگيزه‌تان را بگيرد، اما فرصتي بوجود مي‌آورد تا ياد بگيريد به چيزي که به دنبال آن هستيد عشق بورزيد. اگر نااميد نشويد و به تلاش‌تان ادامه دهيد، هر چقدر هم طول بکشد، بالاخره به چيزي که در پيِ آن هستيد خواهيد رسيد. شايد براي رسيدن به هدف‌تان، خيلي چيزها را از دست بدهيد، اما مطمئن باشيد وقتي به آن دست يابيد، احساس رضايت و نشاط تمام وجودتان را خواهد گرفت.

ارل نايتينگل مي‌گويد:

 هيچ وقت اجازه ندهيد ترس از طولاني بودن زماني که بايد براي رسيدن به هدف‌تان صرف کنيد، مانعي بر سر راهتان باشد. در هر صورت زمان م‌ گذرد، پس چه بهتر که از آن به نحو احسن استفاده کنيم.

 
2. پذيرفته نشدن از سوي ديگران، همواره وجود داشته است
اکثر افراد همواره نگران پذيرفته نشدن از سوي ديگران هستند. خيلي‌ها با همين تفکر وارد دنياي کسب و کار مي‌شوند. حقيقت اين است، اغلب مردم بيشتر از آنکه روي چيزهاي مثبت تمرکز کنند، به اين فکر مي‌کنند که شايد شرايط خوب پيش نرود. بله درست است، وقتي از سوي ديگران طرد مي‌شويد و جواب رد مي‌شنويد، انرژي‌تان از دست مي‌رود، اما چيزي در وجود شما بيدار مي‌شود. جواب رد شنيدن از سوي يک شرکت، به معناي آن نيست که اصلا براي آن کار مناسب نيستيد. اگر در دانشگاه موردعلاقه‌تان پذيرفته نشده‌ايد، بدين معنا نيست که توانايي پاييني داريد يا سطح علمي‌تان خيلي پايين است. بلکه بايد اين تفکر را در خود بوجود آوريد که لازم است دوباره امتحان کنيد. به جاي اينکه طرد شدن از سوي ديگران را بن‌بستي در زندگي خود بدانيد، به آن همانند يک دست‌انداز در جاده نگاه کنيد.

افکار منفي را از خود دور کنيد و اجازه ندهيد ترس‌هاي دروني شما را از پا بيندازد. حتما باورش سخت است اگر بدانيد والت ديزني را به خاطر خلاقيت پايين از دفتر روزنامه اخراج کردند، اما او توانست در مسير موفقيت قرار بگيرد و به اهدافش دست پيدا کند.

3. توانايي و لياقت شما بيشتر از آن است که فکر مي‌کنيد
هر يک از ما به دلايلي آفريده شده‌ايم. گاهي لازم است از ميان فرازونشيب‌هاي زندگي دليل آفرينش‌مان را پيدا کنيم. بايد آنقدر آزمون و خطا داشته باشيم و راه‌هاي مختلف را امتحان کنيم تا در نهايت توانايي‌هايمان را بشناسيم. هر يک از ما مي‌توانيم اين جهان را تغيير دهيم. هر يک از ما چيزي در درون‌مان داريم که از سنين نوجواني در ما شکل مي‌گيرد و هر لحظه منتظر جرقه‌اي براي آزادشدن است. همه‌ي ما صاحب مهارت‌هايي هستيم؛ برخي با شخصيت ويژه‌شان مي‌توانند دنيا را به بهترين جا براي خود تبديل کنند، برخي ديگر با تفکري خاص مي‌توانند محصولات فوق‌العاده‌اي بسازند و عده‌اي نيز با انگيزه و اهداف بلند مي‌توانند يک شرکت ميليون دلاري راه بيندازند. قبل از هرچيزي بايد بدانيد هدف‌تان در زندگي چيست؛ دنيا منتظر است تا چيزي را به آن عرضه کنيد. 

4. فرصت هميشه هست، تنها بايد کشف‌شان کنيد
افرادي که از لاک تنهايي خود بيرون مي‌آيند و تمام تلاش‌شان را مي‌کنند تا استعداد هايشان را عرضه کنند، شادترين مردم هستند. شايد با خودتان فکر کنيد: تا وقتي من دانش و توانايي کافي به دست آورم، تمام فرصت‌هاي شغلي توسط ديگر افراد اشباع شده‌است. اين يک تفکر اشتباه است. دنياي پيرامون ما با گذشت زمان بيشتر رشد مي‌کند. هميشه فرصت‌هاي جديدي وجود دارد. خودتان بايد با استفاده از آنها، زمينه‌هاي جديدي را در جامعه بوجود آوريد. پس فرصت‌ها هيچ‌وقت تمام نمي‌شوند، تنها بايد آنها را کشف کنيد.

5. گاهي نياز است ريسک کنيد
با اعتماد به نفس کافي قدم برداريد و حتي گاهي ريسک کنيد. ريسک‌ها ممکن است باعث نگراني ما شوند. هرچند منظور اين نيست بدون درنظرگرفتن شرايط ريسک کنيد و خودتان را به دردسر بيندازيد. تنها بايد از منطقه‌ي امن و راحت خود بيرون بياييد و چيزهاي جديد را کشف کنيد. با اين کار، در مسير درست قدم برمي‌داريد. وقتي زندگي‌تان در مسير موفقيت قرار مي‌گيرد که خود را از روزمرگي نجات دهيد و گاهي ريسک کنيد. پس تکاني به خودتان بدهيد، به دنبال فرصت‌ها باشد و همان کاري را که از آن مي‌ترسيد انجام دهيد. براي مثال، به دنبال فرصت شغلي ايده‌‌آلي در يک شرکت بزرگ باشيد و براي استخدام مصاحبه کنيد، نهايت اين است که در مصاحبه پذيرفته نمي‌شويد.


6. نقاط عطف زندگي‌تان را جشن بگيريد و به خود هديه دهيد
مسيري که شما را به موفقيت مي‌رساند حتما نبايد خيلي سخت و چالش برانگيز باشد. گاهي يک مسير انحرافي براي زندگي خودتان پيدا کنيد تا ثابت قدم بمانيد. در مسير خود به سوي دست‌يابي به اهداف بزرگتر، اهداف کوچکتري نيز داشته باشيد. براي مثال، وقتي در مرحله‌ي کارآموزي هستيد، يک هديه‌ي کوچک براي خود بخريد. وقتي کارآموزي را با موفقيت پشت سر گذاشتيد، همان ساعتي که هميشه به دنبالش بوديد را براي خودتان بخريد. پاداش دادن به خود براي رسيدن به موفقيت باعث انگيزه بخشي مي‌شود تا براي ادامه‌ي مسير تا جايي که در توان‌تان هست تلاش کنيد. بدون شک، براي رسيدن به موفقيت و پيشرفت به انگيزه نياز داريد.

7. از کساني که از شما حمايت مي‌کنند، قدرداني کنيد
قدردان کساني باشيد که در هر شرايطي به شما اعتماد دارند، زيرا اين نشانه‌ي خوش‌شانسي شماست. برخي از افراد موفق هيچ‌کسي را در پيرامون‌شان ندارند که در شکست‌ها و موفقيت‌ها حامي آنها باشد. اگر کساني هستند که هر وقت به نااميدي مي‌رسيد به شما روحيه مي‌دهند و مي‌توانيد به آنها تکيه کنيد، براي اين نعمت‌الهي شکرگزار باشيد. شايد به موفقيت بزرگي رسيده باشيد، اما هرگز افرادي چون والدين، معلمان، دوستان، بستگان را که همراهتان بوده‌اند فراموش نکنيد. آنها وقتي که تنها يک ايده‌ي کوچک داشتيد تا زماني که به موفقيت‌هاي بزرگ رسيديد، در کنار شما بودند و در سختي‌ها تنهايتان نگذاشتند.

8. روياهايتان را به واقعيت مبدل کنيد
نيمي از مسير موفقيت با روياپردازي و فکرهاي مثبت طي مي‌شود، اما وقت آن رسيده که وارد عمل شويد. خيلي از انسان‌ها در زندگي‌شان هيچ رويا و آرزويي ندارند. افرادي که هيچ تلاشي براي موفقيت نمي‌کنند، کساني هستند که در زندگي خيلي عقب‌تر از شما قرار دارند. شما با صبوري و تحمل شکست‌ها، جلوتر از آنهايي هستيد که هيچ تکاني به خودشان نمي‌دهند. به خودتان يادآوري کنيد که اگر به اهداف‌تان نزديک شده‌ايد، به اين خاطر بوده که شجاعت لازم را داشته‌ايد تا آنها را در ذهن‌تان تجسم کنيد.

9. براي هميشه «نمي‌توانم» را از ياد ببريد
اگر مي‌خواهيد به موفقيت برسيد، «نمي‌توانم» را از دهان‌تان بيندازيد. شايد بارها اين نصيحت را شنيده باشيد، اما يک‌بار هم که شده اين حقيقت را بپذيريد. وقتي اين باور را در خود پرورش مي‌دهيد که نمي‌توانيد کاري انجام دهيد و خودتان را محدود مي‌کنيد، دقيقا همين اتفاق برايتان مي‌افتد. تمام انسان‌ها اين قدرت را دارند که بهترين باشند. هرگاه به توانايي‌هاي خود شک کرديد، 5 بار با خودتان بگوييد: «من مي‌توانم انجامش دهم». 

10. شما توانايي انجام هر کاري را داريد
وقتي صبح از خواب بيدار مي‌شويد، براي صبحانه خوردن عجله نکنيد. جلوي آينه برويد و با خود بگوييد امروز روز ديگري براي نزديک شدن به اهدافم هست. مطمئن باشيد توانايي انجام هر کاري را داريد. تمام افکار منفي را از خود دور کنيد و به ياد داشته باشيد که فردي قدرتمند هستيد. شما مي‌توانيد به تمام خواسته‌هايتان برسيد و قدرت، شجاعت و توانايي کافي براي گذراندن اين مسير را داريد. تفکر مثبت مي‌تواند شما را به هر جايي که مي‌خواهيد برساند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar