باشگاه خبرنگاران/ اسلام به عنوان کامل‌ترین دین الهی از ابتدای پیدایش تا به امروز الهام‌بخش هنرمندان و نویسندگان متعددی بوده است. بنابراین نمی‌توان هنر را از اسلام جدا کرد. همین امر باعث شده است که برخی از موزه‌های جهان به صورت اختصاصی به هنر‌های اسلامی بپردازند و آثار مرتبط با این حوزه هنری را در معرض دید عموم قرار ‌دهند. یکی از این موزه‌ها با نام موزه هنر‌های اسلامی مالزی شناخته می‌شود.

موزه هنر‌های اسلامی مالزی یکی از بزرگترین موزه‌های منطقه جنوب شرقی آسیاست. بازدیدکنندگان این موزه با دیدن گنبد آبی فیروزه‌ای بنایش به یاد گنبد‌های مساجد ایرانی می‌افتند. آن‌ها در داخل موزه ماکت بهترین بنا‌ها و مساجد سراسر جهان همچون مسجدالحرام، مسجد شیان در چین و مسجد جامع اصفهان را می‌بینند.

هم‌اکنون بیش از ۷۰۰۰ اثر هنری و اسلامی در قالب ۱۲ موضوع معماری، هند، جهان مالایی، پارچه، سکه‌ها و مهرها، سرامیک و کاشی‌کاری، قرآن و نسخ خطی، چین، جواهرات، ابزارآلات و زره‌های جنگی، آثار فلزکاری‌شده و آثار نجاری و چوبی در موزه هنر‌های اسلامی در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین آثار موزه هنر‌های اسلامی مالزی می‌توان به پارچه دور کعبه که مربوط به سال ۱۹۶۴ میلادی است، اشاره کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar