يکي بود/ علامه محمدتقي جعفري (رحمه‌الله عليه) مي‌فرمودند: عده‌اي از جامعه‌شناسان برتر دنيا در دانمارک جمع شده بودند تا پيرامون موضوع مهمي به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع اين بود: ارزش واقعي انسان به چيست؟ براي سنجش ارزش خيلي از موجودات، معيار خاصي داريم. مثلا معيار ارزش طلا به وزن و عيار آن است. معيار ارزش بنزين به مقدار و کيفيت آن است. معيار ارزش پول پشتوانه آن است. اما معيار ارزش انسان‌ها در چيست؟
هر کدام از جامعه‌شناسان صحبت‌هايي داشتند و معيارهاي خاصي را ارائه دادند. بعد وقتي نوبت به بنده رسيد، گفتم اگر مي‌خواهيد بدانيد يک انسان چقدر ارزش دارد ببينيد به چه چيزي علاقه دارد و به چه چيزي عشق مي‌ورزد. کسي که عشقش يک خانه دو طبقه است در واقع ارزشش به مقدار همان خانه است. کسي که عشقش ماشينش است ارزشش به همان ميزان است. اما کسي که عشقش خداي متعال است ارزشش به اندازه خداست.
علامه فرمودند: من اين مطلب را گفتم و پايين آمدم. وقتي جامعه‌شناس‌ها صحبت‌هاي مرا شنيدند براي چند دقيقه روي پاي خود ايستادند و کف زدند. وقتي تشويق آنها تمام شد من دوباره بلند شدم و گفتم: عزيزان! اين کلام از من نبود. بلکه از شخصي به نام علي (عليه‌السلام) است. آن حضرت در نهج‌البلاغه مي‌فرمايند: «قِيمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُهُ» يعني «ارزش هر انساني به اندازه چيزي است که دوست مي‌دارد.»
وقتي اين کلام را گفتم دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس اميرالمؤمنين علي (عليه‌السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاري کردند. حضرت علامه در ادامه مي‌فرمودند: عشق حلال به اين است که انسان مثلاً عاشق 50 ميليون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگويند: آي! پنجاه ميليوني! چقدر بدش مي‌آيد؟ در واقع مي‌فهمد که اين حرف توهين در حق اوست. حالا که تکليف عشق حلال اما دنيوي معلوم شد ببينيد اگر کسي عشق به گناه و معصيت داشته باشد چقدر پست و بي‌ارزش است! اينجاست که ارزش «ثارالله» معلوم مي‌شود. خوني که در واقع آنقدر شرافت و ارزش پيدا کرده که فقط با معيارهاي الهي قابل ارزش‌گذاري است و ارزش آن به اندازه خداي متعال است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar