ايرنا/ اگر براي قرار ملاقات با رئيس جديد خود دير مي‌رسيد، طبيعي است که مضطرب شويد؛ اما اگر هميشه احساس اضطراب، نگراني و حتي پرش عضلاني داريد بايد علت را در سبک زندگي خود جست‌وجو کنيد.

به نقل از د هلثي،‌ اختلال اضطراب و نگراني، کيفيت زندگي ما را به خطر انداخته و بر سلامت روان و جسم ما اثر منفي مي‌گذارد. اگر در زندگي روزمره‌ خود بدون هيچ دليل واضحي مدام مضطرب هستيد، بهتر است در گام اول عوامل اين مشکل را شناسايي کنيد. در ادامه دلايلي که شما را ناخواسته دچار اضطراب مي‌کنند بشناسيد.

۱. مصرف بيش از حد قهوه

قهوه حاوي ماده‌اي به نام کافئين است که مصرف بيش‌ از حد کافئين ما را دچار اضطراب مي‌کند.

۲. خبرهاي ناگوار و شوک‌کننده

اغلب خبرها بدون توجه به بهداشت رواني شنوندگان درباره‌ خشونت، جنگ و عصبانيت است که مخاطب را نگران و مضطرب مي‌کند.

۳. کمبود آب

جالب است بدانيد کم‌آبي فقط موجب خشک شدن زبان و اختلالات سيستم گوارشي نمي‌شود. کم‌آبي‌ حتي متوسط بر حال رواني ما اثر مستقيم دارد.

۴. کمبود قند در خون

اگر گرسنه باشيد و غذا نخوريد دچار اُفت فشار خون مي‌شويد. رابطه‌اي مستقيم بين گرسنگي و خشم وجود دارد. به اين صورت که به هنگام گرسنگي ما دچار ضعف اعصاب مي‌شويم. نگراني نيز يکي از محصولات گرسنگي است که آرامش را از ما مي‌گيرد.

۷ ماده غذايي براي مواقعي که اضطراب داريد
۵. گشت‌زني مدام در اينترنت

بر اساس مطالعات انجام‌شده در يک ژورنال کانادايي، گشت‌زني مدام در شبکه‌هاي اجتماعي آنلاين در ما احساس خشم، اضطراب و تنفر ايجاد مي‌کند.

۶. پذيرش مسئوليت‌هاي خارج از حد توان

وقتي مسئوليت‌هايي که به ما سپرده شده بيش از حد توان، ما دچار اضطراب و نگراني مي‌شويم‌. به اين علت که مي‌دانيم از پس کاري برنمي‌آييم يا اعتماد به نفس انجام دادن کاري را نداريم دچار اضطراب مي‌شويم.

۷. وقت‌گذراني طولاني به‌تنهايي

تنها وقت گذراندن مفيد است و به ما اجازه‌ تفکر و تعمق بيشتر مي‌دهد، اما اگر انساني برون‌گرا باشيد در شرايطي که بيش از حد در تنهايي بمانيد دچار اضطراب شده و تعادل را از دست مي‌دهيد.

۸.  کمبود خواب

مشکلاتي که باعث تداخل برنامه‌ خواب ما مي‌شوند مانند فکر و خيال‌هاي شغلي، عوارض برخي قرص‌هاي مصرفي، روابط خصوصي و غيره ما را مضطرب مي‌کنند.

۹. زندگي در شهر

زندگي شهري معايب و فوايدي دارد. ولي معايب آن اثري مستقيم بر سلامت روان ما دارد. دلايلي مانند صداهاي بلند، شلوغي و ترافيک‌هاي سنگين به‌شدت ما را مضطرب مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar