لست سکند/ تيم معماري بيجارک اينگلز (BIG) اخيراً ساخت موزه‌اي را به پايان رسانده که براي يادبود ساعت‌ساز سوئيسي آدمارز پيگت طراحي‌شده است. اين موزه در نزديکي خانه تاريخي لوئيز آدمارز و ادوارد آگوست پيگت بناشده و آن‌ها در سال 1975 اين خانه را تبديل به کارگاه خودکرده بودند، شرکت معماري دانمارکي يک موزه حلزوني و چرخشي طراحي کرد که از کف زمين به سمت بالا پيچ مي‌خورد. اين مکان هم‌اکنون محلي براي بزرگداشت مدل‌هاي خلاقانه ساعت‌ساز بزرگ سوئيسي است و مردم مي‌توانند با بازديد از اين محل، با ايده‌هاي افراد خلاق آن دوره بيشتر آشنا شوند.
اين موزه که يک دره دورافتاده در کوهستان جورا در سوئيس واقع‌شده، در سال 2014 به تيم BIG واگذار شد، زيرا طرح معماري آن‌ها در مسابقات طراحي برنده‌شده بود. پنجره‌هاي کف تا سقف، منظره‌اي يکپارچه از دره در اختيار بينندگان قرار مي‌دهد. تيم BIG براي تنظيم دماي موزه از تکنيک‌هاي مختلفي استفاده مي‌کنند. مانند پيچيدن ساختمان در يک شبکه برنجي و خواباندن يک‌لايه چمن روي سقف فولادي ساختمان. کف ساختمان  را با سنگ‌هاي محلي پوشانده‌اند
اين سازه مارپيچي با تبعيت از مکانيزم يک ساعت طراحي‌شده و باعث مي‌شود که بازديدکنندگان بتوانند حين يک مسير طبيعي از کل موزه ديدن کنند. وقتي بازديدگنندگان در موزه حرکت مي‌کنند، با حدود 300نمونه از کارهاي آدمارز پيگت آشنا خواهند شد که شامل ساعت معروف سال 1899 است که بيش از 1100 تکه دارد.
موزه شامل بخش‌هاي جذاب ديگري مانند يک ميزکار است که بازديدکنندگان مي‌توانند شانس خود را براي ساختن يک ساعت امتحان کنند. کارگاه‌هاي آموزشي مختلفي نيز در محل در نظر گرفته‌شده که افراد مي‌توانند بامهارت هاي ساعت‌سازي آدمارز پيگت آشنا شوند.
موزه آدمارز پيگت در تاريخ 25 ژوئن به روي عموم بازگشايي شد. آدمارز پيگت نيز درحال حاضر با همکاري گروه BIG درحال ساخت هتلي در نزديکي محل هستند تا بتوانند ميزان گردشگري را در اين محل افزايش دهند. 
موزه آدمارز پيگت به شکل يک ساختمان مارپيچ طراحي‌شده که برگرفته از مکانيزم مارپيچي ساعت است.
استفاده از چمن روي سقف و صفحه برنجي در نماي ساختمان باعث تنظيم شدن دماي داخلي و رطوبت خارجي ساختمان مي‌شود.
بازديدکنندگان با يک حرکت چرخشي در داخل ساختمان، با حدود 300نمونه کار تاريخي آشنا شده  و کساني که درحال ساخت ساعت هستند را از نزديک مشاهده مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar