روزنامه شهروند/  آيا مي‌دانستيد تعداد مرغ‌ها روي کره‌زمين بيشتر از انسان‌هاست؟ بيش از ٢٥‌ميليارد مرغ در جهان وجود دارد که اين حيوان را به متراکم‌‌ترين گونه پرنده در دنيا تبديل مي‌کند. مرغ‌ها در حدود هشت‌هزار‌سال پيش (تقريبا ٦‌هزار‌سال پيش از ميلاد مسيح) در جنوب کشور چين اهلي شدند. اگر مايل هستيد به اطلاعات بيشتري درباره اين پرنده دست پيدا کنيد، مطالعه مطلب پيش‌رو را ادامه دهيد.
١- مرغ‌ها مي‌توانند بيش از ١٠٠ چهره مختلف (اعم از افراد يا حيوانات و...) را به خاطر بسپارند. آنها همچنين مي‌توانند طعم شوري را حس کنند، اما شيريني را نه! مرغ‌ها تمام رنگ‌ها را تشخيص مي‌دهند. اين پرندگان در زمان استراحت‌شان خواب‌مي‌بينند.
٢- يک مرغ مادر در طول ‌سال مي‌تواند بيش از ٣٠٠ تخم بگذارد. يک مرغ براي درست‌کردن يک تا ١٠ تخم‌مرغ مجبور است دوکيلوگرم غذا بخورد. رنگ هر تخم‌مرغ به لاله‌ گوش مرغ مادر بستگي دارد. مرغ‌هايي که گوشه‌ گوش‌شان قرمز باشد، تخم‌هاي قهوه‌اي‌رنگ و مرغ‌هايي که گوشه‌ گوش‌شان سفيد باشد، تخم‌هاي سفيدرنگ مي‌گذارند. بزرگ‌ترين تخم‌مرغي که تاکنون به ثبت رسيده، ٣٤٠ گرم بوده و دو زرده داشته است! تخم‌مرغ در ٨٨درجه فارنهايت تبديل به جوجه مي‌شود.


٣- در شهر گينزويل ايالت فلوريدا بايد مرغ سوخاري را با دست خورد. خوردن اين غذا با هر وسيله و روش ديگري غيرقانوني ا‌ست! همچنين در کره‌جنوبي تعداد رستوران‌هايي که مرغ سوخاري مي‌فروشند، از تمام شعبه‌هاي مک دونالد در سراسر دنيا بيشتر است!
٤- چشم مرغ‌ها سه پلک دارد. قلب يک مرغ بين ٢٢٠ تا ٣٦٠ بار در هر دقيقه مي‌تپد. سرعت دويدن مرغ‌ها تقريبا ٣٢ کيلومتر در ساعت است! مرغ‌ها همه‌چيزخوار هستند و اگر از غذاي مصرفي‌شان راضي نباشند، تخم‌هايشان را مي‌خورند!
٥- درون بافت نوک مرغ‌ها خون وجود دارد و اگر آسيب ببيند، خون‌ريزي مي‌کند.
٦- مرغ‌ها براي برقراري ارتباط زبان منحصربه‌‌فردي دارند. آنها مي‌توانند بيش از ٣٠ صداي مختلف توليد کنند. خروس‌ها هم براي جلب توجه مرغ‌ها حرکات موزوني را انجام مي‌دهند و صداهاي خاصي را از خودشان توليد مي‌کنند. معيار مرغ‌ها براي انتخاب خروس جفت‌شان معمولا اندازه و رنگ تاج است.


٧- مرغ‌ها براي تميز کردن پرهايشان حمام مي‌کنند، به اين صورت که گودالي درست و پرهاي روغني‌شان را با خاک تميزمي‌کنند.
٨- اگر براي مرغ‌ها موسيقي کلاسيک پخش شود، تخم‌هاي بزرگ‌تر و سنگين‌تري مي‌گذارند! آنها معمولا بين ساعت ٧ تا ١١ صبح تخم مي‌گذارند.
٩- مرغ‌هاي مادر به جوجه‌ها ياد مي‌دهند که چه چيزهايي را بايد بخورند و چه چيزهايي را نبايد بخورند. آنها مي‌توانند با جوجه‌هايشان که هنوز در تخم‌اند، صحبت کنند. جوجه‌ها هم مي‌توانند در تخم حرکت کنند.
١٠- در سراسر جهان به‌طور ميانگين در هر پنج‌صدم ثانيه، ٩٧مرغ کشته مي‌شود! ارزش غذايي گوشت مرغ تقريبا با تخم‌مرغ برابر است!
١١- طولاني‌ترين پرواز يک مرغ که تاکنون به ثبت رسيده، ١٣ثانيه بوده و ٩٠ متر طول داشته است!
١٢- «آلکتوروفوبيا» به ترس بيش‌ازحد و مبالغه‌آميز از مرغ و خروس گفته مي‌شود.
١٣- جوجه‌ها در عرض دو روز مي‌توانند بايستند. آنها در صورت اضطراب داشتن، پرهايشان را از دست مي‌دهند.
١٤- توليد تخم‌مرغ تقريبا ٢٦ ساعت و جوجه‌کشي و از تخم درآمدن جوجه‌ها تقريبا ٢١ روز طول مي‌کشد.
١٥- مسن‌ترين مرغي که تاکنون شناخته شده است، «ماتيلدا» نام داشت و ١٦‌سال عمر کرد. تقريبا دو برابر بيشتر از حد معمول! اين مرغ بر اثر مشکلات قلبي فوت کرد.


١٦- اگر در محل زندگي مرغ‌ها زمان روشن و خاموش‌کردن چراغ‌ها جابه‌جا شود، آنها فريب مي‌خورند و بيشتر تخم مي‌گذارند. متاسفانه در برخي از مرغداري‌ها از اين روش استفاده مي‌شود و به مرور قواي جسماني مرغ‌ها از بين مي‌رود.
برگردان از thefactsite - مترجم: فاطمه کرميبه پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar