يوکن/ ما در اين مقاله قصد داريم 7 روش براي صرفه جويي در مصرف پول از طريق ساده سازي زندگي تان را با شما مرور کنيم. 

معني "کافي"را دوباره براي خود تعريف کنيد.

زندگي مي تواند به سادگي با تعهداتي که به دوستان و خانواده داريد، تقاضاهاي کاري و وسايلي که توجه شما را به خودشان جذب مي کنند، دلسرد کننده شود. در روزهاي شلوغ و فصول خريد، احساس همستري را داريد که در چرخ موجود در قفس خود در حال مسابقه دادن و بي تابي است. اکنون زمان آن رسيده است که به اين فکر مي کنيد آيا همه ي موارد در زندگي مانند آرامش، خوشبختي، موفقيت، استقلال مالي و بسياي موارد ديگر، با پول قابل خريداري هستند يا نه. برخي مواقع، ضروري است که گامي به عقب برداشته و مشاهده کنيد که زندگي چطور پيش مي رود. آيا زياده روي کرده ايد؟ شايد زمان ساده سازي زندگي تان فرا رسيده است. زندگي شادتر و رضايت بخش تري را با کاهش توقعات و انتظارات و صرفه جويي در هزينه هايتان، با اين 7 روش تجربه خواهيد کرد. 

1- "کافي" را دوباره معني کنيد
آيا هرآنچه مي خواهيد يا نياز داريد را به دست آورده ايد؟ آيا به مقدار "کافي" داريد؟ در فرهنگ مدرن، با وجود حجم عظيم اسراف گرايي و صرفه هزينه هاي بالا براي تجملات زندگي، مفهوم «شما نياز به مقدار بيشتري داريد زيرا "سزاوار آن" هستيد، پس خرج کنيد» ذهنيت بسياري را احاطه کرده است. زماني که دارايي جديدي داريد، بايد آن را ارتقاء داده و يا به روز کنيد تا از وسايلي جديد، مرتبط و کارا برخوردار باشيد. شما بيشتر خرج مي کنيد تا آسوده باشيد، اما آيا واقعاً آسوده و موفق هستيد؟ آيا به مقدار کافي دارايي داريد؟ براي سلامت عقل و فکر خود، معناي واقعي کافي را براي خودتان دوباره تعريف کنيد:  چه از لحاظ مالي، چه فيزيکي، چه احساسي، چه اخلاقي و غيره.

تعريف افراد ديگر از "کافي" را فراموش کنيد. تنها تعريف خودتان بس است.

2- سيم برق را بکشيد و زمان خود را مديريت کنيد
سيم هاي برق را قطع کنيد و با فرار از کابل و تلفن ثابت خود، در مصرف پول صرفه جويي کنيد. بسياري از افراد با مشاهده ي مستقيم شوهاي تلويزيوني از طريق شبکه هاي آنلاين و يا اشتراک در سرويس هاي مقرون به صرفه تري همانند Netflix و يا Hulu  (تماشاي ويدئو مبتني بر تقاضا) زمان خود را مديريت کرده و زمان بيشتري را صرف  تحقق اهداف شان مي کنند. البته درصورتي که تنها چند برنامه تلويزيوني نگاه مي کنيد، اين روش مناسب خواهد بود و يا درصورتي که قصد داريد از زمان تلويزيون ديدن خود بکاهيد.

خطوط تلفن ثابت هم به صورت روز افزوني تبديل به موردي غير ضروري مي شوند زيرا مردم از تلفن هاي همراه خود به عنوان وسيله ارتباطي اصلي استفاده مي کنند. کدام خدمات ضروري نيستند؟ . خدمات غير ضروري زندگي که مصرف زماني بالايي دارند را از سبد روزانه تان بيرون بياندازيد. زمان و زندگي خود را با قطع کردن کابل هاي پر مصرف مديريت و بازيابي کنيد.

3- شيوه هاي سبک زندگي تان را بازنگري کرده و ساده کنيد
آيا مي دانيد غذايتان از کجا مي آيد؟ آيا بوي محصولات تميز کننده تبليغاتي شما را پس مي زند؟ آيا از محصولات خود مجدداً استفاده کرده و يا کاربري آن ها را تغيير مي دهيد؟ يا مستقيماً به سطح زباله مي روند؟  مفهوم بازيافت چقدر به کارتان آمده است؟ شما بايد سبک زندگي پر خرج تان را ساده کنيد، اما  مدام وسايل تان  را با نمونه هاي جديد آنها جايگزين مي کنيد، پول خود را هدر مي دهيد و در نهايت، به محيط زيست و حتي شايد سلامت خودتان آسيب مي رسانيد. لحظاتي را صرف اين کنيد که به برخي از راه هاي بسياري که مي توانيد سبک زندگي خود را ساده تر کنيد، بنگريد. مثلاً غذايتان را خودتان تهيه کنيد و کمتر از بيرون غذا سفارش دهيد و محصولات تميز کننده را خودتان  به صورت خانگي تهيه کنيد. اين موارد آنقدرها که گمان مي کنيد، زمان بر نيستند و احساس رضايت و خرسندي حقيقي از فراهم آوردن اين راه کارها، نگرش جديدي براي سبک زندگي جديد خودتان و خانواده تان به ارمغان خواهد آورد.

4- انتظارات خود را محدود کنيد تا احساس آزادي بيشتري را تجربه کنيد
آيا دارايي هاي افزون شما، تصرف تان کرده اند؟ خانه ها و چمن هاي بزرگ، نياز به نگهداري مداوم دارند؛ از تميز کردن گرفته تا نگهداري. ماشين هاي گران قيمت نياز به تعميرات مکرر داشته و اغلب هزينه بالايي خواهند داشت. کدام دارايي ها، درحال استفاده از منابع مالي، فيزيکي و احساسي شما هستند؟ تقاضاهاي پر هزينه تان را در زندگي تان محدود کنيد يا بخشي از دارايي تان را به افراد نيازمند ببخشيد تا آزادي روحي و آرامش ذهني خود را افزايش دهيد. اگر قصد داريد خرج کنيد، بر روي تجربه کردن و ماجراجويي تان سرمايه گذاري کنيد، نه اشياء و دارايي تان.

5- از خريد بر مبناي گرايشات متغير مد، خودداري کنيد
هميشه  جريان مد، مدام در حال تغيير هستند و همگام بودن با آن ها دشوار است. دنبال کردن گرايشات مد مي تواند به سرعت براي شما پرهزينه باشد، زيرا بايد بسياري از لباس هاي خود را هر فصل و يا هر سال، با توجه به روند مد هر فصل، جايگزين کنيد.

 برده ي مد نباشيد. از استايل هاي کلاسيک استفاده کنيد که فصل و يا دليل براي پوشيدن ندارند. سبک پوششي خاص خودتان را در عين شيک بودن داشته باشيد. از فروشگاه هايي که تخفيف دارند و يا فروشگاه هاي زنجيره اي که قيمت مقرون به صرفه تري دارند براي خريداري لباس هايتان استفاده کنيد. لباس هاي قديمي خود را تغيير کاربري دهيد و يا با دوستان خود لباس تبادل کنيد. از اين طريق هم در مصرف پول صرفه جويي کرده ايد و هم ظاهري فوق العاده خواهيد داشت. 

6- پرداخت قبض هاي خود را مدرن يا خودکار کنيد
استرس زمان پرداخت قبض ها، سبب صرف زمان و هزينه بيشتري براي شما مي شود. لحظاتي وجود دارد که فراموش مي کنيد و زمان پرداخت شما به تاخير مي افتد و متحمل جريمه هاي پرداخت مي شويد. زماني که صرف دريافت صورت حساب ها در ايميل و يا پرداخت هزينه هاي قبوض به شيوه هاي سنتي و غير مدرن مي کنيد، از آنچه به نظر مي رسد، بيشتر است و مي بايست مديريت شود. زماني که هزينه هاي خود را به شيوه هاي آنلاين مانند پرداخت اينترنتي يا از طريق اينترنت بانک و ساير موارد پرداخت کنيد، در صورت حساب هاي بعدي تان به شما تخفيف تعلق مي گيرد يا جايزه وفاداري از نهادهاي صادرکننده قبوض مانند اپراتورهاي تلفن همراه دريافت خواهيد کرد. بنابراين، با خودکار کردن پرداخت قبض هايتان، در پول و زمان خود صرفه جويي نمائيد.

7 - مبلمان ساده و چندکاره انتخاب کنيد
مبلمان ساده و سنگين، فضاهاي خانه را اشغال مي کنند و تلاش براي تميزکاري آنها، زياد است. علاوه بر آن عملکردهاي محدود دارند و ممکن است، احساس خوشايندي را در چيدمان و دکوراسيون داخلي به شما القا نکنند. مبلمان خوش ساختي که چندکاره باشد و آيتم هاي ديگر در خانه شما با کاربردهاي چندگانه، خانه را ساده و زيبايي آن را چند برابر کرده و فضاي بيشتري براي رفت و آمد به شما ارائه مي دهند و همچنين استرس کمتري برايتان ايجاد مي کنند. بودجه تزئينات خود را کاهش دهيد و زمان و سلامت عقل خود را با انتخاب هاي هوشمندانه، آسوده کنيد. حفظ کردن سادگي در زندگي تان، زمان آزادتان را بيشتر کرده و به شما توان لذت بردن از زندگي را مي بخشد. با تمرکز بر روي سادگي، بدون پر کردن زندگي تان با تجملات بيهوده که شما را از موفقيت و زمان گذاشتن براي تحقق اهدافتان باز مي دارد، يک زندگي رضايت بخش براي خودتان داشته باشيد و در هزينه هاي روزمره تان، صرفه جويي کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar